Güneş enerjisi ve heyecan verici geleceği

Giriş
Güncellenme
Güneş enerjisi ve heyecan verici geleceği

Güneş enerjisi ve heyecan verici geleceği

  • Güneş enerjisinin ortaya çıkışı
  • Talep edilen hammadde – fotovoltaik hücreler, silikon, güneş pili, güneş invertörü
  • Güneş panellerinin küresel talebi ve arzı
  • Güneş enerjisinin kapsamı ve geleceği

Yüzyılın dönüşü, insanoğlunun her geçen yıl yeni kilometre taşlarına ulaşmasına yardımcı olan, çoğu teknolojik olan sayısız ilerlemeyi beraberinde getirdi. Ancak her geçen yıl teknolojiye olan bağımlılığımız arttıkça daha fazlasını isteme isteğimiz dünyanın doğal kaynaklarını yok etmeye başladı. Fosil yakıtların enerji için kullanılması, endişe verici derecede yüksek karbon emisyonlarından küresel ısınmanın artmasına ve sonunda 196 ülkeyi küresel ısınmayı 2 (tercihen 1.5) santigrat derecenin altında sınırlamayı amaçlayan ünlü Paris anlaşmasını imzalamak için birleştirerek ciddi sonuçlar doğurdu.

Güneş paneli çeşitleri, teknolojisi ve uygulamaları

Güneş enerjisi uygulamaları ve faydaları son yıllarda dünya çapında manşetlere çıkmaya başladı. Güneş enerjisine olan artan talep, güneş enerjisi teknolojilerinin araştırılmasını ve geliştirilmesini teşvik etti.

Güneş teknolojileri temel olarak güneş ışığını ya fotovoltaik paneller ya da güneş radyasyonunu yoğunlaştıran aynalar aracılığıyla elektrik enerjisine dönüştürür. Bu enerji daha sonra elektrik üretmek için kullanılır veya pillerde veya termal depolarda depolanır.

İki ana güneş enerjisi teknolojisi türü vardır: fotovoltaik (PV) ve konsantre güneş-termal gücü (CSP).

Konsantre Güneş-Termal Güç:

Konsantre güneş termal enerjisi (CSP) sistemi, güneş ışığını yansıtmak ve alıcılara yoğunlaştırmak için aynalar kullanır ve onu termal enerjiye dönüştürür. Termal enerji daha sonra elektrik enerjisi üretmek için bir türbini çalıştırmak üzere buhar oluşturmak için kullanılır. Öncelikle suyun tuzdan arındırılması, geliştirilmiş yağ geri kazanımı, gıda işleme, kimyasal üretim, mineral işleme ve diğerleri gibi çeşitli endüstriyel uygulamalarda kullanılır.

Üç ana CSP türü vardır: parabolik oluk, güç kulesi ve çanak sterling motor sistemleri. CSP’nin en yaygın biçimi olan oluk sistemi , uzun dikdörtgen, parabolik ayna toplayıcıları kullanarak güneş enerjisini yoğunlaştırır. Aynalar güneş ışığını alıcı tüpler üzerinde yoğunlaştırır ve tüplerdeki sentetik sıvı ısınır ve daha sonra elektrik üreten geleneksel bir buhar jeneratöründen geçer. Çanak / motor sistemi , yansıtmak için çok büyük bir uydu çanağına benzer bir aynalı çanak, ya tekil çanak şeklinde bir parabolik ayna ya da çoklu parabolik disk aynalar kullanır ve pistonları hareket ettirmek ve mekanik güç oluşturmak için alıcı tarafından ısıtılan sıvıyı sıkıştırarak çalışır. Mekanik güç daha sonra elektrik üretmek için bir jeneratörü çalıştırmak için kullanılır. Üçüncü versiyon,güç kulesi sistemi , güneş ışığını bir kulenin tepesindeki bir alıcıya yoğunlaştıran heliostatlar kullanır. Alıcının altındaki depolama tanklarının içindeki bir ısı transfer sıvısı ısıtılır; daha sonra elektrik üreten buhar üretmek için kullanılır.

Güneş panellerine olan talep, dünya genelindeki parçalar, büyük pazarlar, ihracatçılar, ithalatçılar, üretim merkezleri

Küresel elektrik talebi, ekonomik gelişme ve nüfus artışı nedeniyle önemli bir büyümeye tanık oldu. Artan yaşam standardı ve altyapı gelişimi, elektrik üretimi için büyük bir talep yaratıyor. Ayrıca, çevre düzenlemeleri nedeniyle, birçok şirket güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerjiye geçiş yapıyor. Artık birçok ülke, karbon emisyonlarını azaltmak için çevre dostu enerji üretim çözümlerine odaklanıyor. Düşük maliyetli yenilenebilir enerjidir, bu nedenle birçok ülke güneş enerjisine yoğun bir şekilde yatırım yapmaktadır. Güneş enerjisi sadece yenilenebilir değil, aynı zamanda tükenmez, temiz, saf ve en uygun fiyatlı enerji türüdür. Güneş enerjisinin başlıca uygulamalarından bazıları güneş enerjili su ısıtma, binaların güneş enerjisiyle ısıtılması, güneş damıtma, güneş pompalama, Fortune Business iç görülerine göre, güneş enerjisi piyasasının 2021-2028 döngüsünde %6,9’luk bir YBBO ile 2021’de 184,03 milyar ABD dolarından 2028’de 293,18 milyar ABD dolarına çıkması bekleniyor. FiT, yatırım vergisi kredisi ve sermaye sübvansiyonları gibi hükümet politikaları bile güneş enerjisi kurulumlarını artırmada önemli bir rol oynuyor.

Güneş enerjisinin geleceği

Küresel enerji üretiminin ve tüketiminin geleceği, 2030 yılına kadar öncelikle güneş enerjisine dayanacak. Güneş enerjisi şu anda pahalı olsa da, teknolojik gelişmeler, gümüş ve silikon gibi maliyetli hammaddelerin değiştirilmesi, maliyetlerin önemli ölçüde düşmesini sağlayacak ve ana akım haline gelmesine izin verecektir. 

Otomobil endüstrisindeki elektrik/hibrit devrimi, güneş enerjisi uygulamalarıyla da büyük ölçüde desteklenecek. Güneş arabalarına ek olarak elektrikli/hibrit araçların endüstriyi ele geçirmesi, onlarca yıl önce hayal edilen bir konseptin uygulanmasıyla bir devrime tanık olacak.

Dünya Güneş Işığı haritasında üst sıralarda yer alan Hindistan ve Avustralya gibi Güney Asya ve Asya Pasifik ülkeleri, bağımlılığı fosil yakıttan güneş enerjisine kaydırmak için yalnızca ayrıcalığa değil, aynı zamanda sorumluluğa da sahip olacaklar.

Sonunda 2015’te tarihi Paris Anlaşması ile bir araya gelen milletler, kendi yıldızımız olan Güneş’in yardımıyla gezegene verdikleri sözü yerine getirecekler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İhracat Yapmak İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

16 Şubat 2023 11:33, Perşembe

Bir ülke ürettiği ürünleri başka ülkelere satmak istediğinde, ihracat yapması gerekmektedir. Ancak ihracat yapmak için bazı belgelerin hazırlanması ve gerekliliklerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu belgeler, ihraç ürünün türüne ve ihraç edileceği ülkenin yasal düzenlemelerine göre değişebilir. Bu makalede, ihracat yapmak için genel olarak gereken belgeleri açıklayacağız. İhracat Beyannamesi İhracat yapacak olan firma, öncelikle bir ihracat […]

İhracat-İthalatta Ürün Belgelendirmesi ne kadar önemlidir?

15 Aralık 2022 12:01, Perşembe

İhracat-İthalatta Ürün Belgelendirmesi ne kadar önemlidir? Tüketici ürünlerinde bir gecede ortaya çıkan sembollerin sayısının arttığını hepimiz fark etmişizdir. “Organik”, “adil ticaret”, “gölgede yetiştirilen”, “biyo-bazlı” ve “enerji yıldızı” gibi sloganlar atan etiketler, alışveriş yapanlara daha kaliteli bir ürün satın aldıkları konusunda güvence vermek için oradalar. Ancak tüketiciler gerçekten iddiaları kabul ediyor mu? Kendi ithalat ve ihracat […]

“Daha Ucuz” Aslında Daha Pahalı Olduğunda: Kaçınılması Gereken 5 Ticaret Hatası
14 Aralık 2022 11:15, Çarşamba

“Daha Ucuz” Aslında Daha Pahalı Olduğunda: Kaçınılması Gereken 5 Ticaret Hatası Bir anlaşma gerçek olamayacak kadar iyi göründüğünde hissettiğin duyguyu biliyor musun? Sizi tereddüte düşüren o küçük şüphe dürtüsü? “Altıncı hissinizi” veya sezginizi (iyi bir danışman ekibiyle birlikte) kullanmak, uluslararası ticaretin sularında güvenli bir şekilde gezinmek için kritik bir araçtır. Ancak bazen biraz ekstra kâr […]

İlk 5 ihracat pazarı (ve onlara ne satabilirsiniz)
12 Aralık 2022 11:23, Pazartesi

İster ihracatta yeni olun ve nereden başlayacağınızı merak edin, ister sadece erişiminizi genişletmeye çalışın, işte şu anda radarınızda olması gereken 5 pazar. Amerika Birleşik Devletleri: Bariz tüketim kültürüyle tanınan bir ülke olarak, ABD’nin dünyanın en büyük ithalatçıları listesinin başında olması belki de şaşırtıcı değil. 2021’de ABD, dünya çapındaki ticaret ortaklarından 2,83 trilyon ABD doları değerinde […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İhracat Bizim İşimiz

× İhracat Yapmak İstiyorum