İhracat-İthalatta Ürün Belgelendirmesi ne kadar önemlidir?

Giriş
Güncellenme
İhracat-İthalatta Ürün Belgelendirmesi ne kadar önemlidir?

İhracat-İthalatta Ürün Belgelendirmesi ne kadar önemlidir?

Tüketici ürünlerinde bir gecede ortaya çıkan sembollerin sayısının arttığını hepimiz fark etmişizdir. “Organik”, “adil ticaret”, “gölgede yetiştirilen”, “biyo-bazlı” ve “enerji yıldızı” gibi sloganlar atan etiketler, alışveriş yapanlara daha kaliteli bir ürün satın aldıkları konusunda güvence vermek için oradalar. Ancak tüketiciler gerçekten iddiaları kabul ediyor mu? Kendi ithalat ve ihracat işiniz için bu tür sertifikaları almaya gerçekten değer mi?

Ürün Belgelendirmesi Buna Değer mi?

Tek kelimeyle, evet. Trend araştırması, tüketicilerin satın aldıkları ürünlerin nerede ve nasıl üretildiğiyle giderek daha fazla ilgilendiklerini gösteriyor. Ancak, ürününüzün [buradaki boşluğu tercih ettiğiniz iddiayla doldurun] olduğunu söylemek yeterli değildir – araştırmaya göre, tüketicilerin yalnızca resmi akreditasyonu olan bir ürünü satın alma olasılığı daha yüksektir.

Ürün Belgelendirmenin Faydaları

  • İşletmenizin rekabette öne çıkmasına yardımcı olur
  • Ürünleriniz için daha yüksek bir fiyat elde etmenizi sağlayabilir •

Uygun alıcı havuzunuzu artırır

  • En son tüketici trendlerinden haberdar olmanızı sağlar

Şimdi, sizin (veya tedarikçilerinizin) üretim uygulamaları sertifikasyon standartlarını karşılamaktan çok uzaksa, her şeyi bir gecede değiştirmek çok maliyetli olabilir. Ancak muhtemelen en az bir sertifika için “bölgede” olabilirsiniz. Ve bu özel etiketi eklemek, işletmenizin ihtiyaç duyduğu onaylanabilir destek olabilir.

 

İşte dikkate değer en popüler 8 sertifika:

1. EcoCert

Nedir : Merkezi Fransa’da bulunan ancak dünya çapında tanınan EcoCert, “doğal ve organik kozmetikler” için standartlar geliştiren ilk belgelendirme kuruluşu ve bugün bu tür ürünler için ana belgelendirme kuruluşudur.

Neden dikkate almalısınız : Doğal makyaj ve cilt bakımı markaları rakiplerine göre iki kat daha hızlı büyüyor ve sertifikalı organik ve doğal kozmetik sektörü bugüne kadar %24 büyüdü. Ürünlerinizde bir EcoCert etiketi olması, onları hem toptancılar hem de tüketiciler için daha çekici hale getirebilir.

 

2. KG

Nedir : QAI, organik gıda tarımı, işleme ve üretim operasyonları konusunda dünya çapında bir sertifika yetkilisidir. Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Kanada, Avrupa ve Japonya dahil olmak üzere dünya çapında farklı pazarlar için sertifikalar sağlarlar. Ayrıca, çiftçileri geleneksel yöntemlerden organik yöntemlere geçmeye teşvik etmek için yakın zamanda bir “geçiş” sertifikası yayınladılar.

Neden göz önünde bulundurmalısınız : Küresel organik gıda pazarının 2026 yılına kadar %14’ün üzerinde YBBO ile 437,36 Milyar ABD Dolarına ulaşacağı tahmin edilmektedir. Ve organik ürünlerin pazarda daha yüksek fiyatlara satıldığı şimdiden gösterildi: Bir çalışma, tüketicilerin taze, organik meyve ve sebzeler için %20’ye kadar daha fazla ödemeye razı olduklarını ortaya koydu.

3. ADİL TİCARET ONAYLI

Nedir : Fair Trade International ve Fair Trade Certified, sertifika sunan iki farklı kuruluştur; her ikisi de dünyanın dört bir yanındaki tedarikçilere ve işçilere mal ve hizmetleri için adil bir ücret ödenmesini sağlamayı amaçlar.

Neden düşünmelisiniz : Bir çalışmada, tüketicilerin adil ticaret ürünleri için %30 daha fazla ödemeye istekli oldukları ve (adil ticaret çikolatası durumunda) daha lezzetli olduklarını düşündükleri bulundu. Başka bir araştırmaya göre, ürünlerinizde Adil Ticaret Sertifikası etiketi olması satışları %10 artırabilir.

 

4. ORMAN YÖNETİM KONSEYİ ONAYLANDI

Nedir : FSC, sorumlu ormancılık uygulamalarını izleyen ve teşvik eden küresel bir kuruluştur.

Neden dikkate almalısınız : AB, ABD ve Avustralya’nın hepsinde yasa dışı olarak hasat edilmiş kereste ticaretini yasaklayan yasalar vardır. Yalnızca FSC sertifikasına sahip ahşap ürünlerin ticaretini yaparak, müşterilerinizin (ve kendinizin) yasa dışı keresteye maruz kalma riskini azaltmış olursunuz. Ek olarak, bir FSC sertifikasına sahip olmanın geliri artırabileceğine ve kendi şirketinizin imajını güçlendirebileceğine dair bazı anekdot niteliğinde kanıtlar vardır.

5. SERTİFİKALI VEGAN

Nedir : Vegan Action ve The Vegan Society, ürünlerin hayvansal yan ürünler içermediğini ve hayvanlar üzerinde test edilmediğini doğrulamak için içerikleri ve üretim yöntemlerini izler.

Neden dikkate almalısınız : Veriler, vegan ürünlerin 2018’in en popüler gıda trendlerinden biri haline geldiğine işaret ediyor. Yalnızca ABD’de, kendini “vegan” olarak tanımlayan kişilerin sayısı 2014’ten bu yana %500 arttı. Sertifikalı bir vegan sahibi olmak Ürünlerinizdeki etiket, yalnızca kendilerini bu şekilde etiketleyen insanlara hitap etmekle kalmıyor, aynı zamanda kendilerini “az etli” veya “daha az etli” olarak tanımlayan yeni bir tüketici grubuna – daha fazla bitkiyi benimsemeye çabalayanlara – hitap ediyor. bazlı ürünler hayvansal bazlı ürünler lehine.

 

6. CE SERTİFİKASI

CE veya Conformité Européenne Sertifikasyonu, ürünün üretici tarafından AB güvenlik, sağlık ve çevre koruma gereksinimlerini karşılamak üzere değerlendirildiğinin açık ve gerekli bir göstergesidir. Değerlendirmeyi bir onaylanmış kuruluşa da yaptırabilirsiniz. Ancak, bir onaylanmış kuruluşu dahil etmeniz gerekiyorsa  , CE işaretine onaylanmış kuruluşun kimlik numarası eşlik etmelidir.

7. IECEE CB SERTİFİKALI

IEC’nin (Uluslararası Elektroteknik Komisyonu) Elektroteknik Ekipman ve Bileşenleri (IECEE) Sertifikasyon Kuruluşu (CB) Programı için Uygunluk Değerlendirme Planları,  elektrikli ve elektronik ekipman, elektronik cihazlar, ve bileşenler Sertifikasyon süreci 1929’a kadar uzanıyor ve şimdiye kadar 52 ülke üye ve bu sertifikaların kapsamına giriyor.

8. FDA SERTİFİKASI

ABD’ye gıda maddeleri ihraç etmeyi planlıyorsanız, ABD Gıda ve İlaç Derneği sertifikası bir zorunluluktur. Sadece üreticinin değil, ABD’ye ihraç edilecek gıdaları paketleyen, işleyen veya depolayan şirketlerinde Gıda ve İlaç Dairesi’ne kayıtlı olması gerekiyor. ABD dışındaki tüm tesisler, FDA kaydını almalarına yardımcı olabilecek kayıtlı bir FDA temsilcisini işe alabilir. İhracatçı olarak işinize gelince, sizin adınıza iletişim kurması için acenta ile iletişime geçmelisiniz. Çevrimiçi bir kayıt başvurusu, adlı bir çevrimiçi portalda sunulmalıdır. FDA Birleşik Kayıt ve Listeleme Sistemi. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra, kayıtlı e-posta adresinize 11 haneli bir kayıt numarası verilir. Bunu takiben, FDA temsilcisinden bir Tescil sertifikası alırsınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İhracat Yapmak İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

16 Şubat 2023 11:33, Perşembe

Bir ülke ürettiği ürünleri başka ülkelere satmak istediğinde, ihracat yapması gerekmektedir. Ancak ihracat yapmak için bazı belgelerin hazırlanması ve gerekliliklerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu belgeler, ihraç ürünün türüne ve ihraç edileceği ülkenin yasal düzenlemelerine göre değişebilir. Bu makalede, ihracat yapmak için genel olarak gereken belgeleri açıklayacağız. İhracat Beyannamesi İhracat yapacak olan firma, öncelikle bir ihracat […]

“Daha Ucuz” Aslında Daha Pahalı Olduğunda: Kaçınılması Gereken 5 Ticaret Hatası

14 Aralık 2022 11:15, Çarşamba

“Daha Ucuz” Aslında Daha Pahalı Olduğunda: Kaçınılması Gereken 5 Ticaret Hatası Bir anlaşma gerçek olamayacak kadar iyi göründüğünde hissettiğin duyguyu biliyor musun? Sizi tereddüte düşüren o küçük şüphe dürtüsü? “Altıncı hissinizi” veya sezginizi (iyi bir danışman ekibiyle birlikte) kullanmak, uluslararası ticaretin sularında güvenli bir şekilde gezinmek için kritik bir araçtır. Ancak bazen biraz ekstra kâr […]

İlk 5 ihracat pazarı (ve onlara ne satabilirsiniz)
12 Aralık 2022 11:23, Pazartesi

İster ihracatta yeni olun ve nereden başlayacağınızı merak edin, ister sadece erişiminizi genişletmeye çalışın, işte şu anda radarınızda olması gereken 5 pazar. Amerika Birleşik Devletleri: Bariz tüketim kültürüyle tanınan bir ülke olarak, ABD’nin dünyanın en büyük ithalatçıları listesinin başında olması belki de şaşırtıcı değil. 2021’de ABD, dünya çapındaki ticaret ortaklarından 2,83 trilyon ABD doları değerinde […]

Ham ve İşlenmiş Deri Tedarikçisi ve Ham Deri Üreticisi
09 Aralık 2022 10:44, Cuma

Ham ve İşlenmiş Deri Tedarikçisi ve Ham Deri Üreticisi Çevrimiçi olarak güvenilir ham ve işlenmiş deri üreticileri mi arıyorsunuz yoksa deri çantalar, cüzdanlar, deri kemerler, deri ayakkabılar gibi benzersiz moda deri ürünler yaratmak için sizinle birlikte çalışacak bir tedarikçi mi arıyorsunuz? Nasıl olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin. Tipik olarak ham ve işlenmiş deri endüstrisi (tabakhaneler […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum