ABD’ye Gıda Ürünleri İhracatına Dair 10 İpucu

Giriş
Güncellenme
ABD’ye Gıda Ürünleri İhracatına Dair 10 İpucu

ABD’ye Gıda Ürünleri İhracatına Dair 10 İpucu

Yüzyıllar boyunca Amerika yalnızca askeri bir süper güç olarak ortaya çıkmadı, aynı zamanda ekonomisini listelerin zirvesine kadar güçlendirdi ve yine 2021’de 22,93 trilyon ABD doları ile zirvede yer aldı. şaşırtıcı bir şekilde ABD’nin son birkaç yılda artan ithalatı, ticaret fazlası ile açık arasındaki uçurumu genişletti; ülkenin teknoloji ve bilgisayar üretimine odaklanmasıyla otomobiller, küresel ihracatçı topluluk için yeni ve daha büyük bir pazar açtı.

İhracat Lisansı

Endonezya, Avustralya veya Pakistan’da yaşayanlarınızın bir ihracat lisansına ihtiyacı olmayabileceğini kabul etsek de, ABD’ye herhangi bir sevkiyata başlamadan önce bir ihracat ithalat lisansı almak dünya çapında hala bir gerekliliktir. Endonezyalı ihracatçıların bir Ticari Kimlik Numarası veya Nomor Induk Berusaha (NIB) alması gerekirken, Avustralya’daki bir ihracatçının belirli ürünler için ABD’li bir İthalatçı ile herhangi bir ticarete başlamadan önce bir lisans alması gerekir. Alternatifinin bir ihracat lisansına ihtiyacınız olup olmadığını lütfen ülkenizdeki Ticaret Bakanlığının devlet dairesine danışın. Benzer şekilde, tüm Hintli ihracatçıların IEC Kodunu Dış Ticaret Genel Müdüründen (DGFT) önceden alması gerekir.

FDA Tescili

Yalnızca üreticinin değil, ABD’ye ihraç edilecek gıdaları paketleyen, işleyen veya depolayan şirketlerinde Gıda ve İlaç İdaresine kayıtlı olması gerekir. ABD dışındaki tüm tesisler, FDA kaydını almalarına yardımcı olabilecek kayıtlı bir FDA temsilcisini işe alabilir. İhracatçı olarak işinize gelince, sizin adınıza iletişim kurması için acenta ile iletişime geçmelisiniz. Çevrimiçi bir kayıt başvurusu, adlı bir çevrimiçi portalda sunulmalıdır.

Etiketleme Gereksinimleri

Sevkiyat reddinin önde gelen nedenlerinden biri, FDA tarafından belirlenen etiketleme düzenlemelerine uyulmamasıdır. Besin Değerleri çizelgesinden yazı tipi boyutuna, menşe ülke ve gıda alerjenlerine kadar her şeyin, yetkililerin ürünlerinizin daha sorunsuz bir şekilde denetlenmesini sağlaması için etikette sağlanması gerekir.

Gıda Katkı Maddeleri, Malzemeler ve LACF Gıdaları

Gönderinizin reddedilmesine ve en kötü senaryoda FDA kaydınızın askıya alınmasına yol açabileceğinden, gönderinizin FDA tarafından işaretlenmiş herhangi bir yasaklanmış içerik içermediğinden emin olmanız çok önemlidir. Ek olarak, bazı düşük asitli konserve veya asitli gıdalar için FCE (Gıda Konserve Kuruluşu) kaydı gereklidir. Tüm üreticiler/ihracatçılar, bu tür gıdaların üretiminde kullanılan sürecin altını çizen belgeler sunmalıdır.

FSMA Uyumluluğu

2011 Gıda Güvenliği ve Modernizasyon Yasası , ihraç edilen gıda ürünlerinin yetiştirilme, hasat edilme ve işlenme şeklini düzenler. Tüm FDA tescilli gıda tesislerinin gıda güvenliği planları (HARPC Planları), Gıda savunma planları yazması ve sağlaması ve ihracatçıların/tedarikçilerin bu düzenlemelere uymasını sağlaması beklenir. Çoğunlukla 500 veya daha az tam zamanlı çalışanı olan küçük işletmeler için geçerli olan bu Yasa, ABD’li ithalatçılar için de geçerlidir ve tüm ihracatçılar, Yabancı Tedarikçi Doğrulama Programı veya FSVP kurallarında ithalatçılarla işbirliği yapmalıdır.

Her sevkiyatta Ön Bildirim Sunumu

İhracatçı, ithalatçı, ürün ve sevkiyat yöntemi hakkında bilgiler içeren sevkiyattan önce ön bildirim yapılması gerekir. Gıda sevkiyatının Amerika Birleşik Devletleri’ne daha sorunsuz ve sorunsuz bir şekilde girmesine yardımcı olan, FDA tarafından barkodlu bir Ön Bildirim onay numarası verilir.

Gıda ile Temas Eden Madde Bildirimi

İşlemeden paketlemeye ve ihracata kadar tüm süreç boyunca gıda maddesine dokunan her şey dolaylı gıda katkı maddesi olarak kabul edilebilir ve Gıda ile Temas Eden Madde altında belirtilmelidir.biçim FDA’nın elektronik gönderim ağ geçidi aracılığıyla gönderilebilir.

İthalatçınız için kontrol listesi

Bir ihracatçı olarak, yalnızca gıda ürünü ihracatıyla ilgili tüm gereksinimlerin tarafınızdan karşılandığından emin olmanız gerekmez; ithalatçının hazır olup olmadığını da doğrulamanız gerekir. Günün sonunda, bir ithalatçının uyumsuzluğu, ürünlerinizi limanda mahsur bırakacaktır.

Sevkiyatın bekletilmesinden kaçınma

 Yeni bir işletme olarak, bir kayıp hafifletme planı tasarlamak için önemli miktarda zaman harcıyorsunuz. Aynı durum ihracat çabalarınız için de geçerlidir. ABD’ye gıda ürünleri ihracatının tüm süreci kapsamlı olsa da ve sizin açınızdan çok fazla azim gerektirse de, bir hasar kontrol planına sahip olmak her zaman akıllıca olacaktır. Et ve kümes hayvanı ürünleri haricinde, tüm yiyecek, içecek ve besin takviyeleri FDA tarafından incelemeye tabidir ve küçük bir hata, gönderinizin alıkonulmasına neden olabilir. Böyle bir senaryoda, gözaltı yardımının kullanılması her zaman tavsiye edilir. Sizin adınıza iletişim kurmak ve ayrıca kurtarma veya sevkiyat tamamlama planını uygulamak için bu tür yardım sağlayan FDA tarafından onaylanan birçok ABD ajansı vardır.

Doğru ithalatçıyı bulmak 

Gıda ürünlerini ihraç etmek, ilk kez ihracat yapan birçok kişi için külfetli bir görev gibi görünse de, karlar çok daha tatmin edicidir. Bu yöndeki ilk adım, gerçek, güvenilir ve en önemlisi doğrulanmış alıcılar bulmak, onlarla bağlantı kurmak ve ticaret yapmaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İhracat Yapmak İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

16 Şubat 2023 11:33, Perşembe

Bir ülke ürettiği ürünleri başka ülkelere satmak istediğinde, ihracat yapması gerekmektedir. Ancak ihracat yapmak için bazı belgelerin hazırlanması ve gerekliliklerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu belgeler, ihraç ürünün türüne ve ihraç edileceği ülkenin yasal düzenlemelerine göre değişebilir. Bu makalede, ihracat yapmak için genel olarak gereken belgeleri açıklayacağız. İhracat Beyannamesi İhracat yapacak olan firma, öncelikle bir ihracat […]

İhracat-İthalatta Ürün Belgelendirmesi ne kadar önemlidir?

15 Aralık 2022 12:01, Perşembe

İhracat-İthalatta Ürün Belgelendirmesi ne kadar önemlidir? Tüketici ürünlerinde bir gecede ortaya çıkan sembollerin sayısının arttığını hepimiz fark etmişizdir. “Organik”, “adil ticaret”, “gölgede yetiştirilen”, “biyo-bazlı” ve “enerji yıldızı” gibi sloganlar atan etiketler, alışveriş yapanlara daha kaliteli bir ürün satın aldıkları konusunda güvence vermek için oradalar. Ancak tüketiciler gerçekten iddiaları kabul ediyor mu? Kendi ithalat ve ihracat […]

“Daha Ucuz” Aslında Daha Pahalı Olduğunda: Kaçınılması Gereken 5 Ticaret Hatası
14 Aralık 2022 11:15, Çarşamba

“Daha Ucuz” Aslında Daha Pahalı Olduğunda: Kaçınılması Gereken 5 Ticaret Hatası Bir anlaşma gerçek olamayacak kadar iyi göründüğünde hissettiğin duyguyu biliyor musun? Sizi tereddüte düşüren o küçük şüphe dürtüsü? “Altıncı hissinizi” veya sezginizi (iyi bir danışman ekibiyle birlikte) kullanmak, uluslararası ticaretin sularında güvenli bir şekilde gezinmek için kritik bir araçtır. Ancak bazen biraz ekstra kâr […]

İlk 5 ihracat pazarı (ve onlara ne satabilirsiniz)
12 Aralık 2022 11:23, Pazartesi

İster ihracatta yeni olun ve nereden başlayacağınızı merak edin, ister sadece erişiminizi genişletmeye çalışın, işte şu anda radarınızda olması gereken 5 pazar. Amerika Birleşik Devletleri: Bariz tüketim kültürüyle tanınan bir ülke olarak, ABD’nin dünyanın en büyük ithalatçıları listesinin başında olması belki de şaşırtıcı değil. 2021’de ABD, dünya çapındaki ticaret ortaklarından 2,83 trilyon ABD doları değerinde […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İhracat Bizim İşimiz

× İhracat Yapmak İstiyorum