Ticari İhracat Stratejisi Geliştirmek İçin 6 İpucu

Giriş
Güncellenme
Ticari İhracat Stratejisi Geliştirmek İçin 6 İpucu

Ticari İhracat Stratejisi Geliştirmek İçin 6 İpucu

Ticari İhracat Stratejisi Geliştirmek İçin 6 İpucu Uzun yıllar uluslararası ihracatta çalıştığım için şanslıyım. Bu kariyer birçok insanla tanışmamı ve dünyayı keşfetmemi sağladı.

 

Uluslararası pazarlara girerek şirketinizin satış hacmini artıracak, böylece işinizi karlı hale getireceksiniz. İhracat, piyasa kaybı veya durgunluk durumunda riskinizi de sınırlar.

 

Bu nedenle, ister imtiyazlı bir ihracatçı olun, ister bir acemi olun, dikkate alınması gereken çok şey var. İşte akılda tutulması gereken altı şey:

 

Her zaman hazırlıklı olun

 

Dosyalarınızı hazırlayın ve organize olun.

 

Randevu türü ne olursa olsun, her zaman hazırlanmanız gerekir. Argümanlarınızı ve size sunulabilecek karşı argümanları düşünün.

 

Sağlam bir planınız olsun. İlki işe yaramazsa, görüşmeyi doğru yöne yönlendirin.

Kilit bir hesapla zorlu bir pazarlıktan çıkmak ve tam olarak beklediğiniz şeyi aldığınızı düşünmek çok canlandırıcı.

 

Doğru müşteri, ithalatçı veya doğru satış acentesi ile iş yaparak bir ülkede işinizin hacmini büyütmeniz de faydalıdır.

 

Odak

 

Sınırlı sayıda hedef ülkeye odaklanın ve ardından kademeli olarak metodik bir şekilde ilerleyin. Başlangıçta çok büyük odaklanmayın.

 

Harekete geç

 

Kenarda kalmayın. Pazarı kendiniz görün, mağazaları ziyaret edin ve rakiplerin fiyatları hakkında bir anket yapın. Yüz yüze görüşmelerin başarı şansı çok daha fazladır. Uzaktan bağlantı kurmak zordur.

 

Ortaklıklar, ortaklıklar, ortaklıklar

 

Aklınızda birkaç seçenek/ortak bulun, mümkünse onlarla yüz yüze görüşün ve ürününüz/şirketiniz için en iyisini seçin.

 

Bir partnerle iyi geçinmek çok önemlidir. Bir değer, etik veya sadece alışverişlerinizin hoş olmadığını algılarsanız, satış performansınızı çok hızlı bir şekilde etkileyecektir.

 

Ortaklıklar karşılıklı güven ve yardım üzerine kuruludur. Aynı hedefe sahip olmalısınız: pazara girmek.

 

Kuralları anlayın

 

Bir ihracatçı olarak, uyumlu bir ürünü doğru belgelerle teslim etmek sizin sorumluluğunuzdadır. Size yardımcı olabilecek birçok kuruluş var, ayrıca gümrük müşavirinizin veya nakliyecinizin bilgisine de güvenebilirsiniz.

 

Emin olun:

  • ürününüzün hedef pazardaki prosedürlerini, yasal gerekliliklerini öğrenin ve yönetmeliklere uygun olduğunuzdan emin olun.
  • Gerekli ihracat belgeleri hakkında bilgi edinin

 

Kültürel farkındalık

 

Kültürel farklılıkları unutmayın, bu alışverişlerinizde çok önemli bir rol oynayacaktır. Ortaklarınızla toplantınıza nasıl hazırlanacağınız ve aynı zamanda ürününüzün bu dış pazardaki başarı potansiyeli hakkında bilgi verin.

 

Müşterinizin dilinde, para biriminde, ölçü biriminde malzeme (katalog) sunun. Kulağa aptalca geliyor, ama çoğu öyle değil!

 

Sadece büyük işletmelerin ihracatı değil. Pek çok küçük ve orta ölçekli işletme uluslararası pazarlarda başarıya ulaşmaktadır. İşletmeniz yerel göstergelerde olgunlaşma aşamasına ulaştığında, genellikle daha ileriye bakma zamanıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Hızlı Büyüyen Ekonomiler ve Başlıca İhracat Pazarları

07 Kasım 2022 14:23, Pazartesi

En Hızlı Büyüyen Ekonomiler ve Başlıca İhracat Pazarları  En Hızlı Büyüyen Ekonomiler ve Başlıca İhracat Pazarları Dünya, küresel bir ekonominin gelişimine doğru ilerliyor. Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerin yükselişi ihracat için yeni pazarlar açmıştır. Bu ülkeler artık gelişmiş ülkelerden işletmeleri çekmek için birbirleriyle rekabet ediyor. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin İhracat Evlerine genişlemesi, dünyanın […]

İhracat Faturası Nasıl Düzenlenir?

15 Ağustos 2022 16:18, Pazartesi

Herkese merhabalar. İhracat yapmayı planlıyorsunuz ama  faturanızı nasıl düzenleyeceğinizi bilmiyor musunuz? Ülkemizin son yıllarda gösterdiği yüksek ihracat başarılarından dolayı özellikle ihracat faturalarının nasıl düzenleneceği ihracat başarısı göstermiş firmalarca  çok sorulan bir soru haline geldi. Peki ihracat faturası düzenlemek zor mu profesyonel bir desteğe ihtiyaç var mı? Öncellikle fatura düzenlemek oldukça kolay bir eylem ve profesyonel […]

Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları

16 Temmuz 2022 10:14, Cumartesi

Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları Büyüklüğü ne olursa olsun, herhangi bir şirket ihracat yapma zorluğunu üstlenebilir. İhracat yapmak için çok sayıda iyi neden vardır: Her şeyden önce, cirosunu artırma, pazarını genişletme veya hızla doygun Belçika pazarının ötesine geçme hedefi. Şirketler daha az rekabetçi pazarları keşfetmek, müşterilerini çeşitlendirmek ve böylece yerel […]

Başarılı İhracatçı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir İhracat Nasıl Yapılır
15 Temmuz 2022 11:50, Cuma

Başarılı İhracatçı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir İhracat Nasıl Yapılır Başarılı İhracatçı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir İhracat Nasıl Yapılır Uluslararası alanda gelişmek için kendinizi iyi hazırlamak için zaman ayırın. Net ve etkili bir strateji elde etmek için projenizin, kaynaklarınızın stokunu alın ve bilgileri alana mümkün olduğunca yakın girin. Yerel ortaklara yaklaşmaktan ve güvenilir rölelere […]

Dijital Pazarlama Nedir?
14 Temmuz 2022 10:29, Perşembe

Dijital Pazarlama Nedir?  Dijital Pazarlama Nedir? Dijital pazarlama, internet, mobil cihazlar, sosyal medya, arama motorları ve diğer dijital iletişim biçimlerini kullanarak potansiyel müşterileriyle bağlantı kurmak için uzmanlığınızı geliştirme sürecidir.  Çevrimiçi pazarlama olarak da adlandırılır, kullanıma hazırdır ve arama sonucu reklamlarını, e-posta reklamlarını ve tanıtılan tweet’leri kapsar – pazarlamayı müşteri geri bildirimleriyle veya bir şirket ile […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum