Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları

Giriş
Güncellenme
Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları

Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları

Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları Büyüklüğü ne olursa olsun, herhangi bir şirket ihracat yapma zorluğunu üstlenebilir. İhracat yapmak için çok sayıda iyi neden vardır: Her şeyden önce, cirosunu artırma, pazarını genişletme veya hızla doygun Belçika pazarının ötesine geçme hedefi. Şirketler daha az rekabetçi pazarları keşfetmek, müşterilerini çeşitlendirmek ve böylece yerel müşterilerine daha az bağımlı hale gelmek istiyor. Son olarak ihracat, ürünlerin yaşam döngüsünü uzatmalarına, üretim araçlarını optimize etmelerine ve ölçek ekonomileri elde etmelerine olanak tanır.

Bu nedenle ihracatın birçok şirketi cezbetmesi şaşırtıcı değildir. Başarı şansınızı artırmak için, izlemeniz gereken bazı temel ipuçları şunlardır:

 • İhracatı yalnızca ülkenizde zaten iyi bir yere sahip olduğunuzda düşünün.   Ürün ve hizmetlerinizi yurt dışına çıkarmadan önce burada test edin. İlkesel olarak erken yapılan hataları evde düzeltmek daha kolaydır. Zamanla deneyim, ürünlerinizin güvenilirliğini pekiştirir ve dış pazarlardaki güvenilirliğinizi artırır.
 • İşletmenizin teşhisini yapın ve yurtdışındaki talebi karşılamaya hazırlanın . Ürünlerinizi üretme veya hizmetlerinizi yerine getirme kapasiteniz yeterli mi? Taşeronlarınız ve tedarikçileriniz sizi takip edebiliyor mu? Ürün veya hizmetleriniz hazır ve güvenilir mi? Yabancı müşterilere ticari takip ve yeterli satış sonrası hizmet sunabiliyor musunuz? Çok dil bilen ve seyahat etmeye müsait insanlarınız var mı? Ürünlerin geliştirilmesi ve uyarlanması ve ihracat için araştırma yapılması (piyasa araştırmaları, yurtdışına seyahat, ticaret fuarları, çok dilli pazarlama materyalleri, yerel sertifikalar, fikri hakların korunması vb.) finansman araçlarından yararlanıyor musunuz?
 • Doğru ülkeyi seçin ve doğru müşterileri hedefleyin . Seçim, yurtdışındaki talep ve fırsatların önemine, rekabete, engellere (yönetmelikler, uyarlamalar, gümrük vergileri vb.) ve müşterilerin satın alma gücüne bağlı olacaktır.
 • “Nişlere  ”, yani rekabetin daha az yoğun ve şiddetli olduğu müşteri veya ürün segmentlerine öncelik verin. Küçük bir pazarda başarılı olmak, büyük bir pazarda ezilmekten daha iyidir.
 • Genişlemenizi kademeli olarak planlayın.  Her seferinde bir pazara odaklanın ve yalnızca ilk varlığı (dağıtım ağı kuruldu, lojistik operasyonel vb.) hazır hale getirdikten sonra bir sonrakine geçin.
 • Dış pazarları araştırmak için gerekli kaynakları planlayın . Satış, müşterinin tepkisini beklemek değil, onu satın almaya itmektir. Bunun için aktif ve çok profesyonel bir şekilde araştırma yapmak zaman ve kaynak gerektirir. Sahadaki gerçeklerin farkına varmak, pazar araştırmaları yapmak, potansiyel müşterileri ve distribütörleri belirlemek, yerel düzenlemeler hakkında bilgi aramak, rekabetçi bir gözetimi sürdürmek vb. için sahaya gitmek genellikle gereklidir.
 • Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi , hedef müşterinin özel ihtiyaçlarını, yasal ve/veya idari gereklilikleri, belirli sertifikaların getirdiği kısıtlamaları, yerel teknik kısıtlamaları (elektrik, boyutlar vb.) dikkate alarak uyarlayın.

 • Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi yerel rakipler için çekici hale getirin . Önlerine geç. Yenilik yapın. Rekabet avantajlarınızı güçlendirin. Kendi pazarınızdan farklı olsa bile doğru konumlandırmayı seçin.
 • İlk gelen sizi baştan çıkarmayın . Yerel iş ortağınızı seçmeden önce olası tüm adaylarla tanışmaya çalışın. İlk gelen, genellikle çok motive görünse de, her zaman en uygun kişi olmuyor.
 • Kârlı kalın . İhracat fiyatları, piyasayı, rekabeti, dağıtım ağını ve aracıları, şirketin stratejisini (agresif ticaret politikası olsun ya da olmasın) ve ihracatla ilgili tüm ek masrafları ve ücretleri (arama, sergiler, geziler, pazar araştırmaları, ürün uyarlamalar, Incoterm’e göre ulaşım, vb.). Kârlı faaliyeti sürdürürken piyasada çekici kalmalıyız.
 • Satış iyidir. Ödeme almak daha iyidir . Ne kadar uzağa satarsanız, ödenmeme riski o kadar artar.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Hızlı Büyüyen Ekonomiler ve Başlıca İhracat Pazarları

07 Kasım 2022 14:23, Pazartesi

En Hızlı Büyüyen Ekonomiler ve Başlıca İhracat Pazarları  En Hızlı Büyüyen Ekonomiler ve Başlıca İhracat Pazarları Dünya, küresel bir ekonominin gelişimine doğru ilerliyor. Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerin yükselişi ihracat için yeni pazarlar açmıştır. Bu ülkeler artık gelişmiş ülkelerden işletmeleri çekmek için birbirleriyle rekabet ediyor. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin İhracat Evlerine genişlemesi, dünyanın […]

İhracat Faturası Nasıl Düzenlenir?

15 Ağustos 2022 16:18, Pazartesi

Herkese merhabalar. İhracat yapmayı planlıyorsunuz ama  faturanızı nasıl düzenleyeceğinizi bilmiyor musunuz? Ülkemizin son yıllarda gösterdiği yüksek ihracat başarılarından dolayı özellikle ihracat faturalarının nasıl düzenleneceği ihracat başarısı göstermiş firmalarca  çok sorulan bir soru haline geldi. Peki ihracat faturası düzenlemek zor mu profesyonel bir desteğe ihtiyaç var mı? Öncellikle fatura düzenlemek oldukça kolay bir eylem ve profesyonel […]

Başarılı İhracatçı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir İhracat Nasıl Yapılır

15 Temmuz 2022 11:50, Cuma

Başarılı İhracatçı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir İhracat Nasıl Yapılır Başarılı İhracatçı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir İhracat Nasıl Yapılır Uluslararası alanda gelişmek için kendinizi iyi hazırlamak için zaman ayırın. Net ve etkili bir strateji elde etmek için projenizin, kaynaklarınızın stokunu alın ve bilgileri alana mümkün olduğunca yakın girin. Yerel ortaklara yaklaşmaktan ve güvenilir rölelere […]

Dijital Pazarlama Nedir?
14 Temmuz 2022 10:29, Perşembe

Dijital Pazarlama Nedir?  Dijital Pazarlama Nedir? Dijital pazarlama, internet, mobil cihazlar, sosyal medya, arama motorları ve diğer dijital iletişim biçimlerini kullanarak potansiyel müşterileriyle bağlantı kurmak için uzmanlığınızı geliştirme sürecidir.  Çevrimiçi pazarlama olarak da adlandırılır, kullanıma hazırdır ve arama sonucu reklamlarını, e-posta reklamlarını ve tanıtılan tweet’leri kapsar – pazarlamayı müşteri geri bildirimleriyle veya bir şirket ile […]

Modern İhracat İşinde Başarılı Bir İhracatçı Olmak İçin 7 Adım
08 Temmuz 2022 10:21, Cuma

Modern İhracat İşinde Başarılı Bir İhracatçı Olmak İçin 7 Adım Modern İhracat İşinde Başarılı Bir İhracatçı Olmak İçin 7 Adım Gıda tedarik zincirinin küreselleşmesinden bu yana, mal ve hizmet alışverişi politikaları modern talebi karşılayacak şekilde yükseltildi. İnsanlar gezegende dolaşmaya başladığından beri ihracat işi zorlu. Ulaşım tesisindeki iyileştirmeler küresel ticareti doğurmuştur.   Sanayi devrimi, şirketleri yeni […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum