Uluslararası Ticarette Riskten Kaçınmak

Giriş
Güncellenme
Uluslararası Ticarette Riskten Kaçınmak

Uluslararası Ticarette Riskten Kaçınmak

Uluslararası Ticarette Riskten Kaçınmak Bu, uluslararası ticarette risk değerlendirmesine ilişkin yazı dizimin onuncu ve son bölümü.

Bu serinin son makalesinde , düzenleyici konular ve piyasaya erişimin belirli yönleri hakkında bazı yorumlar yaptım . Bu yazıda, bazı genel yorumlar ve nihai bir sonuç sunacağım.

Bir kuruluştaki büyük bir yönetici grubuna uluslararası ticaret işlemlerinin inceliklerini anlatırken, eski bir personelim bir keresinde, “İhracat yaparken sadece taksi ıslık çalmazsınız” demişti. Tabii bu ithalat için de geçerli.

Uluslararası bir işlemin tamamlanması için diğer tarafı da düşünmek gerekir. İhracatçıların ithalatçıların neye ihtiyacı olduğunu bilmeleri ve ithalatçıların da ihracatçıların neye ihtiyacı olduğunu anlamaları gerekir. Diller, kültürler, iş yaklaşımları, düzenlemeler, gelenekler ve izin veren acente gereksinimleri, pazar talepleri ve pazar içi düzenlemelerdeki farklılıklar göz önüne alındığında, bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır. Tüm bu farklılıklar ulusların, müşterilerin ve tedarikçilerin farklı risk profillerine yol açmaktadır.

Uluslararası ticaret çok heyecan verici ama korkaklar için değil. Başarılı olmak için, bireyler arasındaki farklılıkları kabul etmeli ve başkalarını yargılama, etiketleme ve klişeleştirme eğilimine direnmelidir. Kimse doğru ya da yanlış değil, sadece farklı davranıyoruz. Birini etiketlemeye başladığımız anda onları yargılamış oluyoruz ve oradan kurtulmanın yolu gerçekten çok zor.

Kim seni yanlış, beni doğru yapar? Kendi inançların mı? varsayımlar? Algılar? Yasadışıysa, kesinlikle kabul edilemez. Aksi takdirde, farklılıklarla yaşamaya ve onlardan öğrenmeye çalışın.

Evet, esnek ve önerilere açık olduğumuz sürece başkalarının benimseyebileceği farklı yaklaşımlardan öğrenebiliriz. Diğer bakış açılarını değerlendirebilmek, bir işlemle ilgili konuları daha geniş bir şekilde anlamamızı sağlar ve bu da, risklerimizi yönetmek için daha iyi bir açı sağlamalıdır.

Genel Şeyler Yeterince; Spesifikler ne olacak?

Uluslararası ticarette uzun vadeli sürdürülebilir kısayollar olduğuna inanmıyorum. Evet, uluslararası pazarlar kazançlıdır, ancak bunlar genellikle uzun vadeli bir yaklaşım gerektirir. Piyasaların öğrenilmesi ve ilişkilerin geliştirilmesi gerekir. O zaman alır.

Pratik açıdan bakıldığında, herhangi bir ihracat-ithalat organizasyonunun daha proaktif bir risk yönetimi yaklaşımı benimsemesi gerekir. İlgili tarafların dahili olarak (ve uygunsa harici olarak) birbirleriyle iletişim kurduğu ve uzmanlıklarını sürece kattığı daha büyük bir kurumsal risk yönetimi uygulaması olmalıdır. Ancak, bunun sözleşme öncesi müzakereler sırasında gerçekleşmesi gerekir.

Ticaret odaları ve benzeri sanayi kuruluşları gibi yerleşik derneklerin hizmetlerinden yararlanın ve ayrıca ticaret konsolosluklarından ve benzerlerinden girdi alın. Ağ oluşturma, nerede olurlarsa olsunlar pazarlarınızı tanımanın önemli bir parçasıdır.

Ticaret fuarlarına, sergilere ve benzerlerine gidin, başkalarının ne yaptığını gözlemleyin ve ondan öğrenin. Pazar brifing oturumlarına ve web seminerlerine katılın (çoğu ücretsiz olarak barındırılır).

Son bir not olarak, risk yönetiminin altın kuralını hatırlayın: bu bilgi ve anlayışla ilgilidir. Bilmediğiniz şeyin riskini yönetemezsiniz. Anlamadığınız şeyin riskini yönetemezsiniz.

Umarım bu yazı dizisi okuyucular için faydalı olmuştur. Öğrendiklerimizin çoğu, özellikle uluslararası ticarette deneyimseldir. Bilmeniz gereken her şeyi bir ders kitabında veya bir web sitesinde bulamazsınız – ticari işlemlerin çeşitleri, çözümleri kadar sonsuzdur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Hızlı Büyüyen Ekonomiler ve Başlıca İhracat Pazarları

07 Kasım 2022 14:23, Pazartesi

En Hızlı Büyüyen Ekonomiler ve Başlıca İhracat Pazarları  En Hızlı Büyüyen Ekonomiler ve Başlıca İhracat Pazarları Dünya, küresel bir ekonominin gelişimine doğru ilerliyor. Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerin yükselişi ihracat için yeni pazarlar açmıştır. Bu ülkeler artık gelişmiş ülkelerden işletmeleri çekmek için birbirleriyle rekabet ediyor. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin İhracat Evlerine genişlemesi, dünyanın […]

İhracat Faturası Nasıl Düzenlenir?

15 Ağustos 2022 16:18, Pazartesi

Herkese merhabalar. İhracat yapmayı planlıyorsunuz ama  faturanızı nasıl düzenleyeceğinizi bilmiyor musunuz? Ülkemizin son yıllarda gösterdiği yüksek ihracat başarılarından dolayı özellikle ihracat faturalarının nasıl düzenleneceği ihracat başarısı göstermiş firmalarca  çok sorulan bir soru haline geldi. Peki ihracat faturası düzenlemek zor mu profesyonel bir desteğe ihtiyaç var mı? Öncellikle fatura düzenlemek oldukça kolay bir eylem ve profesyonel […]

Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları

16 Temmuz 2022 10:14, Cumartesi

Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları Büyüklüğü ne olursa olsun, herhangi bir şirket ihracat yapma zorluğunu üstlenebilir. İhracat yapmak için çok sayıda iyi neden vardır: Her şeyden önce, cirosunu artırma, pazarını genişletme veya hızla doygun Belçika pazarının ötesine geçme hedefi. Şirketler daha az rekabetçi pazarları keşfetmek, müşterilerini çeşitlendirmek ve böylece yerel […]

Başarılı İhracatçı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir İhracat Nasıl Yapılır
15 Temmuz 2022 11:50, Cuma

Başarılı İhracatçı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir İhracat Nasıl Yapılır Başarılı İhracatçı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir İhracat Nasıl Yapılır Uluslararası alanda gelişmek için kendinizi iyi hazırlamak için zaman ayırın. Net ve etkili bir strateji elde etmek için projenizin, kaynaklarınızın stokunu alın ve bilgileri alana mümkün olduğunca yakın girin. Yerel ortaklara yaklaşmaktan ve güvenilir rölelere […]

Dijital Pazarlama Nedir?
14 Temmuz 2022 10:29, Perşembe

Dijital Pazarlama Nedir?  Dijital Pazarlama Nedir? Dijital pazarlama, internet, mobil cihazlar, sosyal medya, arama motorları ve diğer dijital iletişim biçimlerini kullanarak potansiyel müşterileriyle bağlantı kurmak için uzmanlığınızı geliştirme sürecidir.  Çevrimiçi pazarlama olarak da adlandırılır, kullanıma hazırdır ve arama sonucu reklamlarını, e-posta reklamlarını ve tanıtılan tweet’leri kapsar – pazarlamayı müşteri geri bildirimleriyle veya bir şirket ile […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İhracat Bizim İşimiz

× İhracat Yapmak İstiyorum