Tedarik Zinciri Risklerini Belirlemek ve Yönetmek için 4 Adım

Giriş
Güncellenme
Tedarik Zinciri Risklerini Belirlemek ve Yönetmek için 4 Adım

Tedarik Zinciri Risklerini Belirlemek ve Yönetmek için 4 Adım

Tedarik Zinciri Risklerini Belirlemek ve Yönetmek için 4 Adım Tedarik zinciri yönetimi (SCM), dünya teknolojik gelişmelerden, birçok türden krizden, değişen ortaklıklardan ve mevcut varlıklardan etkilenmeye devam ettikçe gelişmeye ve değişmeye devam ediyor ve hepsi de sürekli risk analizi ihtiyacını beraberinde getiriyor. En büyük tedarik zinciri kesintileri hava durumu, teknoloji ve komütasyon şeklinde gelir. Şirketler, planlama ve standartların oluşturulmasıyla hava durumu gibi aksaklıkları kontrol edemezken, nasıl tepki vereceklerini kontrol edebilirler. Risk yönetimi büyüyen bir gerekliliktir ve iyi yapılmazsa bir kuruluşu olumsuz etkileyebilir.

 

Tedarik Zinciri Riski Nasıl Yönetilir 

Şirketlerin uygulamayı düşünmesi gereken tedarik zinciri risk yönetimi (SCRM) ilkeleri şunları içerir:

1. Olasılık Modellemeyi Kullanın (Araştırma ve Analiz)

Tedarik zinciri risk modelleri, şirketlere, risk yönetimi çabalarına öncelik verebilmeleri için farklı tedarik zinciri aksamalarının olasılığını ve potansiyel etkisini analiz etme yolu sağlar. 

2. Riski Tanımlayın, Ölçün ve Önceliklendirin (Analiz)

Bir şirketin olası aksaklıklara hazırlanmasının tek yolu, önce onların duyarlı oldukları faktörleri anlamaktır. Tedarik zinciri yönetimi hem bilinen hem de bilinmeyen riskleri içerir. Şirketler, bilinen risklerin net bir resmini geliştirmeli ve daha sonra karşılaşabilecekleri risklere öncelik vermelidir. Hangisi en büyük aksamalara neden olur? Şirketler, en olası bozuculara ve en fazla riski taşıyanlara tepki verecek bir plana sahip olmalıdır. 

3. Risk Yönetimi Uygulamalarını Entegre Edin (Standartlaştırmalar)

Bu, kesintilere yanıt verecek bir plana sahip olmak veya en olası riskleri ele almak için tedarik zinciri esnekliğini artırmak anlamına gelebilir. Örneğin, belirli bir tedarikçiyi kaybetmek işletmeniz için yıkıcı olacaksa, bu tedarikçiden tek başına kaynak sağlamayı durdurmanın yollarını arayın. ( Kaynak Kullanımı Tedarik Zincirini Nasıl Etkiler makaleme bakın .)

4. Sigorta Konusunda Sağduyulu Seçimler Yaparak Riskten Korunma (Araştırma)

Tedarik zinciri sigortası, bir şirketin kontrolü dışındaki riskleri en aza indirmenin bir yoludur. Üçüncü taraf tedarikçilerle çalışmak, güçlü risk yönetimi uygulansa bile öngörülemeyen koşulların olacağı anlamına gelir. Tedarik zinciri sigortasının devreye girdiği yer burasıdır. 

Riski Kontrol Etmek için Tedarik Zinciri Yönetimini Kullanma

Bunlar, risk analizini destekleyen SCM’nin temel ilkelerinden bazılarıdır. (Bu öğeler hakkında şu makalelerde daha ayrıntılı bilgi edinin: 

 1. Müşteri odaklı  
 2. yenilik  
 3. İşbirliği
 4. Esneklik
 5. teknoloji
 6. Küresel bakış açısı
 7. görünürlük 

Son olarak, her gün gerçekleşen dinamik piyasa değişiklikleri vardır. Şirketler, karar verme süreçlerinin finansal etkisini ve ürünlerin minimum riskle en uygun maliyetli şekilde teslim edilmesini sağlamak için tedarik zinciri esnekliğine olan ihtiyacı anlamalıdır. Bir şirket, yukarıdaki ilkelerin yanı sıra, riski yönetmek için bu ilkeleri de kullanmalıdır: 

 1. Tedarikçi tabanı: Neyin önemli olduğunu belirleyin
 2. Güvenlik Açığı: Eksiklikleri değerlendirme
 3. Sonuçlar: Ne gibi sonuçlar var?
 4. Azaltma: Uygulama eylem planı
 5. Maliyet ve Fayda: Riske karşı ödül
 6. Eylemleri Ölçün: Kim neyi ne zaman yapar?

Bu stratejileri kullanarak bir şirket, ciddi bir gelir ve itibar kaybına neden olabilecek iç ve dış riskleri ortadan kaldırmak için çalışabilir.

Ek olarak, veri sistemi entegrasyonundaki yenilikler, lojistik sürecinin nakliye tarafına daha fazla esneklik katan, şimdi eşzamanlılık olarak adlandırılan şeyi yaratıyor. MIT, eşzamanlılığı şu şekilde tanımlar:

“Gerçek zamanlı bilgilere dayalı olarak farklı taşıma modlarının esnek kullanımını entegre eden bir tedarik zinciri konsepti. Küresel tedarik zincirlerinin karmaşık ve belirsiz olduğu bir zamanda, eşzamanlılık, verimli teslimat performansını ve dolayısıyla tedarik zinciri rekabet gücünü sağlamak için bir araç olarak araştırma ve uygulamanın ön saflarında ortaya çıkmıştır.”

Senkromodalitenin yakıt fiyatları, yol altyapısı ve artan çevresel kaygılar gibi riskleri de vardır, ancak ciddi zorluklarla karşılaşıldığında küresel tedarik zincirinin nasıl çalışabileceğine dair yeni yollar ve fikirler keşfetmek için bir fırsattır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Hızlı Büyüyen Ekonomiler ve Başlıca İhracat Pazarları

07 Kasım 2022 14:23, Pazartesi

En Hızlı Büyüyen Ekonomiler ve Başlıca İhracat Pazarları  En Hızlı Büyüyen Ekonomiler ve Başlıca İhracat Pazarları Dünya, küresel bir ekonominin gelişimine doğru ilerliyor. Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerin yükselişi ihracat için yeni pazarlar açmıştır. Bu ülkeler artık gelişmiş ülkelerden işletmeleri çekmek için birbirleriyle rekabet ediyor. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin İhracat Evlerine genişlemesi, dünyanın […]

İhracat Faturası Nasıl Düzenlenir?

15 Ağustos 2022 16:18, Pazartesi

Herkese merhabalar. İhracat yapmayı planlıyorsunuz ama  faturanızı nasıl düzenleyeceğinizi bilmiyor musunuz? Ülkemizin son yıllarda gösterdiği yüksek ihracat başarılarından dolayı özellikle ihracat faturalarının nasıl düzenleneceği ihracat başarısı göstermiş firmalarca  çok sorulan bir soru haline geldi. Peki ihracat faturası düzenlemek zor mu profesyonel bir desteğe ihtiyaç var mı? Öncellikle fatura düzenlemek oldukça kolay bir eylem ve profesyonel […]

Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları

16 Temmuz 2022 10:14, Cumartesi

Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları Büyüklüğü ne olursa olsun, herhangi bir şirket ihracat yapma zorluğunu üstlenebilir. İhracat yapmak için çok sayıda iyi neden vardır: Her şeyden önce, cirosunu artırma, pazarını genişletme veya hızla doygun Belçika pazarının ötesine geçme hedefi. Şirketler daha az rekabetçi pazarları keşfetmek, müşterilerini çeşitlendirmek ve böylece yerel […]

Başarılı İhracatçı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir İhracat Nasıl Yapılır
15 Temmuz 2022 11:50, Cuma

Başarılı İhracatçı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir İhracat Nasıl Yapılır Başarılı İhracatçı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir İhracat Nasıl Yapılır Uluslararası alanda gelişmek için kendinizi iyi hazırlamak için zaman ayırın. Net ve etkili bir strateji elde etmek için projenizin, kaynaklarınızın stokunu alın ve bilgileri alana mümkün olduğunca yakın girin. Yerel ortaklara yaklaşmaktan ve güvenilir rölelere […]

Dijital Pazarlama Nedir?
14 Temmuz 2022 10:29, Perşembe

Dijital Pazarlama Nedir?  Dijital Pazarlama Nedir? Dijital pazarlama, internet, mobil cihazlar, sosyal medya, arama motorları ve diğer dijital iletişim biçimlerini kullanarak potansiyel müşterileriyle bağlantı kurmak için uzmanlığınızı geliştirme sürecidir.  Çevrimiçi pazarlama olarak da adlandırılır, kullanıma hazırdır ve arama sonucu reklamlarını, e-posta reklamlarını ve tanıtılan tweet’leri kapsar – pazarlamayı müşteri geri bildirimleriyle veya bir şirket ile […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İhracat Bizim İşimiz

× İhracat Yapmak İstiyorum