Potansiyel Alıcılara Nasıl Yaklaşılır?

Giriş
Güncellenme
Potansiyel Alıcılara Nasıl Yaklaşılır?

Uluslararası ticaretin sürekli rekabetçi dünyasında, hiçbir zaman zorlukların kıtlığı yoktur. Bazı ihracatçılar ve tedarikçiler alıcı bulmakta zorlanırken, diğerleri alıcının dikkatini çekmeyi çok zor buluyor. Ancak hemen hemen tüm senaryolarda, şu soruyu ortaya çıkaran ortak bir darboğaz vardır: Potansiyel alıcılara nasıl yaklaşılır?

Anlaşmanın başarısı ile birlikte müzakerenin geri kalanının gidişatını belirleyen bu sorunun cevabıdır.

Sonunda gerçek bir alıcı gördüğünüzde, bunlar yalnızca dikkat çekmek için değil, aynı zamanda alıcıdan olumlu bir yanıt almak için izlemeniz gereken adımlardır.

Karşı konulmaz bir satış teklifi oluşturun

İyi başlamış, yarım kalmış! Bu kesinlikle alıcılarla bağlantı kurma yaklaşımınız için geçerlidir. Alıcılar, her gün tedarikçilerden yüzlerce teklif ve fiyat teklifi alıyor. Öne çıkmanın veya en azından alıcı tarafından kısa listeye girmenin bir yolu varsa, bu rekabetçi hedef fiyat ve alıcının ürün özelliklerini ve gereksinimlerini de ele alan ayrıntılı bir tekliftir. Satış teklifinin dilini çok basit ve anlaşılması kolay tutun. Teklifin ürün ayrıntıları bölümünde aşağıdakileri belirttiğinizden emin olun:

  • Ürün adı
  • Sınıf veya kalite
  • Ürün kalitesi Belgelendirme
  • Üretim yılı
  • Menşe/üretim ülkesi
  • Fiyatlandırma/Sipariş miktarı/Teslimat zaman çizelgeleri

Etkili bir satış teklifi hazırlamak için çok daha fazlası var. İlgi çekici satış teklifleri oluşturma sanatını öğrenmek için aşağıda bağlantısı verilen blogu okuyun –

Mükemmel Satış Teklifi Nasıl Oluşturulur

Çağrı üzerinden takip 

Bir alıcının telefonda sesinizi ilk dinlediği an, maksimum etkiyi yaratabileceğiniz andır. Telefona güvenmiyorsanız prova yapın. Alıcıya söylemek istediklerinizi pratik yapın ve kısa ve net ama etkileyici tutun. Ürününüz hakkında 50-100 kelimeyle konuşun, genellikle en mükemmel telesatış yöneticileri, açılış satış konuşmasında en az bir vurgulama özelliğinden veya USP’den bahsettiklerinden emin olarak, ürün açıklamasının kelime sayısını çok düşük ve noktaya tutar.

Alıcının zamanına ve programına saygı duyduğunuzu bilmesini sağlamanın bir başka harika yolu da telefon veya e-posta yoluyla bir randevu ayarlamaktır. Alıcının zamanı varsa, ilk seferde konuşmaya katılacaktır, aksi takdirde artık tüm dikkatlerini çekmek için bir zaman aralığınız vardır.

Bazen, sizin ve işletmenizin olumlu imajını yansıtan temel nezaket ve tavırlardır. Onları sayın.

Örneklemenin gücü 

Herhangi bir ticaret fuarına katıldıysanız, bu fuarları sık sık ziyaret eden tüm alıcılardan duyacağınız tek şey, toplu satın alma siparişi vermeden önce ürünün kalitesini değerlendirmedeki kolaylık ve rahatlıktır. Bir alıcının ürününüzle ilgilenmesini sağlayan aynı kaliteye odaklanmadır. Bu nedenle, ürün örnekleri sunarak alıcının dikkatini çekme sürecinde bu çok önemli adımı başlatın.

Her zaman farklı tedarikçilerden numune toplayarak hızlı para kazanan ve sonunda iyi karlara satan sahte numune tutucularla karşılaşma riski olmasına rağmen, numune paylaşım koşullarını makul tutarsanız (alıcıdan kurye ücretlerini ödemesini isteyin) , gerçekten ilgilenen bir alıcı, anlaşma müzakerelerinde daha fazla ilerleme için numuneyi almak için her zaman kurye ücretlerini ödemeye istekli olacaktır.

Pes etmemek için ısrar et

Sabırla ısrar etmek arasında ince bir çizgi vardır. Eski iletişimciler kategorisine girdiğinizden emin olun. İşinizle anlaşmayı kapatmak çok önemli olabilir, ancak günün sonunda her şeyin alıcının kararına bağlı olduğunu unutmayın. Sürekli hatırlatmaları kimse sevmez. Duyarlı olun, kitaptaki her şeyi yapın ama asla ürününüzü fazla satmayın. Ürün numuneniz, kataloğunuz ve satış teklifiniz sizin için teklifinizi yapacaktır. Anlaşmaya giden yolu saygıyla müzakere edin ve iletişimi ne zaman durduracağınızı öğrenin.

Alıcılar her zaman en iyi fiyat ve kaliteyi vaat eden seçeneği tercih ederler, eğer onları aynı şeye ikna ettiyseniz, içiniz rahat olsun. Başarısız bir ‘bugün’ anlaşmasındaki sabrınız ve saygılı müzakereleriniz, aynı alıcıyla ‘gelecekteki işlerin’ yolunu açabilir.

Birinin işini uluslararası hale getirmek, büyük bir taahhüt ve hesaplanmış riskler alma becerisi gerektiren büyük bir arzudur. Bununla birlikte, derinlemesine araştırma ve planlama, ihracatla ilgili hayallerinizi gerçekleştirmek için başlangıçtaki tüm engelleri aşmanıza yardımcı olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Daha Ucuz” Aslında Daha Pahalı Olduğunda: Kaçınılması Gereken 5 Ticaret Hatası

14 Aralık 2022 11:15, Çarşamba

“Daha Ucuz” Aslında Daha Pahalı Olduğunda: Kaçınılması Gereken 5 Ticaret Hatası Bir anlaşma gerçek olamayacak kadar iyi göründüğünde hissettiğin duyguyu biliyor musun? Sizi tereddüte düşüren o küçük şüphe dürtüsü? “Altıncı hissinizi” veya sezginizi (iyi bir danışman ekibiyle birlikte) kullanmak, uluslararası ticaretin sularında güvenli bir şekilde gezinmek için kritik bir araçtır. Ancak bazen biraz ekstra kâr […]

İnsan Saçı talebi, Hindistan’dan gelen kaliteli tedarik ile hızlanıyor

02 Aralık 2022 10:29, Cuma

İnsan Saçı talebi, Hindistan’dan gelen kaliteli tedarik ile hızlanıyor Tonlama olarak bilinen basit bir ritüel, Kızılderililer için milyarlarca dolarlık bir ihracat işinin kapılarını açtı ve karmaşık bir üretim sürecine bile ihtiyaç duymuyor, sadece eski güzel bir gelenek. Tamil Nadu’daki Tirumala Tapınağı gibi dünyaca ünlü tapınaklar, 2019’da müzayedede satılan 158 milyon ton kadar elyafla tonlama ritüelinin […]

Akreditifin Küçük İşletmeler İçin Avantajları

29 Kasım 2022 11:51, Salı

Akreditifin Küçük İşletmeler İçin Avantajları hemen hemen tüm işletmeler için ufuktaki en büyük endişe, ödemenin gerçekleşmesi veya sevkiyatın tamamlanmasıdır. Alıcılar avans ödeme kararı verirken dolandırıcılık ve dolandırıcılığa yatkın hissederken, tedarikçiler sevkiyat sonrası ödeme kurtarma işleminin güvensiz bir yer olduğunu düşünüyor. Sonuç olarak, ileriye dönük anlaşmalar başarısız olur, profesyonel ilişkiler hiçbir zaman sona ermez ve işletmeler […]

ABD ve Avrupa’da Toptan Giysi Alıcıları nasıl bulunur?
14 Kasım 2022 11:06, Pazartesi

ABD ve Avrupa’da Toptan Giysi Alıcıları nasıl bulunur? ABD ve Avrupa’da Toptan Giysi Alıcıları nasıl bulunur? Amerikalı ve Avrupalı ​​giyim alıcılarına yaptığınız satış tekliflerinizin neden gelen kutularında yanıtsız kaldığını hiç merak ettiniz mi? Sadece onların dikkatini çekmekle kalmayıp, aynı zamanda onlarla başarılı bir giyim anlaşması yapmak için kullanmanız için ne gerekir? Avrupa ve ABD’den alıcılar […]

KÜÇÜK İHRACAT İŞLETMELERİNİN KARŞILAŞTIĞI 6 SORUN VE NASIL AŞILACAKLAR
11 Kasım 2022 13:47, Cuma

KÜÇÜK İHRACAT İŞLETMELERİNİN KARŞILAŞTIĞI 6 SORUN VE NASIL AŞILACAKLAR   Kendi işinizi kurmak, fikir, sermaye ve zarar azaltma planından daha fazlasını gerektiren bir girişimdir. Ürün/hizmeti seçmekten alıcıların pazarını bulmaya kadar geçen tüm süreç, hem kaçınılmaz hem de ödüllendirici olan uzun ve sıkıcı bir araştırmanın sadece başlangıcıdır.   İhracat pazarını belirleme – Bu adım, işinizin genişlemesinde […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum