İhracat Planı Nasıl Yapılır?

Giriş
Güncellenme
İhracat Planı Nasıl Yapılır?

İhracat Planı Nasıl Yapılır?

 

İhracat Planı Nasıl Yapılır? Şirketler sıklıkla benden bir ihracat planı hazırlamak için örnek bir taslak sunmamı isterler . Küçük şirketler genellikle bir ihracat departmanı kurabilmek için anahat isterler, oysa daha büyük şirketler ya ihracat teşvik programlarını genişletmek ya da anahattı ISO 9000 prosedürlerinde kullanmak isterler.

Aşağıdakiler, son 25 yılda masama gelen bir düzine anahattan oluşan basit bir ihracat planı taslağıdır. Bu taslak hiçbir şekilde kapsayıcı değildir; ancak planın faydalı olması ve uygulanması için ele alınması gereken birçok temel konuyu içermektedir.

İhracat planı, yeni istihbarat ve pazar değişiklikleri meydana geldikçe değiştirilebilen devam eden dinamik bir belge olarak ele alınmalıdır. Her planın, onu oluşturan şirkete özel olması gerektiğinden, yukarıdaki taslakta yer alan noktaları eklemeyi, silmeyi veya değiştirmeyi faydalı bulabilirsiniz.

İyi düşünülmüş ve dikkatlice yazılmış bir ihracat planı, ideal olarak, ihracat departmanının başarısı ve karlılığı için gerekli olan şirketin diğer departmanları ile etkileşim için bir temel oluşturur. İyi bir ihracat planı, aynı zamanda, ihracat hedeflerini ve misyonunu anlayarak şirketi olumlu yönde etkileyebilecek yabancılara da güçlü bir açıklama yapar. Bu, elbette, ihracat operasyonlarına finansman sağlamak için mali kaynakları da içerecektir.

Güçlü bir ihracat planı oluşturup uygulayarak şirketiniz ihracat alanında başarı fırsatını artıracak ve küresel pazarlara daha da genişleyecektir.

 

Her büyüklükteki firma mal ve hizmetlerini ihraç etmeye teşvik ediliyor. Küresel pazarda yeniyseniz veya firmanız yeni pazarlara açılıyorsa, kuruluşunuzda en iyi uygulamaları oluşturmanın zamanı geldi.

Aşağıda, ihracatçıların her bir ihracat işlemi için izlemesi gereken en iyi uygulamaların bir listesi bulunmaktadır:

Kabul edilen ihracatı ve bunların size ve şirketinize nasıl uygulanabileceğini anlamak için İhracat İdaresi Düzenlemelerinde (EAR) görünen birkaç terimi tanımlamak önemlidir :

Kabul Edilen İhracat

Varsayılan ihracat, teknoloji veya kaynak kodu (734.2(b)(9) kapsamında EAR’da ayrıca adreslenen şifreleme ve nesne kaynak kodu hariç), Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir yabancı uyrukluya verildiğinde gerçekleşir.

Yabancı uyruklu

Yabancı uyruklu kişi, ABD vatandaşı olmayan, daimi ikametgahı olmayan veya ABD’de belirli bir mülteci statüsü altında bulunan kişidir. Bir anlamda yabancı kişi, vatandaşı olduğu ülkenin somutlaşmış hali olarak kabul edilir. Kabul edilen ihracat kuralının özü, yabancı bir kişiye teknoloji sağlamanın, teknolojinin sağlandığı sırada tarafların nerede olduğuna bakılmaksızın o kişinin vatandaşı olduğu ülkeye ihraç etmekle aynı olmasıdır. Örneğin, Chicago’daki bir Fransız vatandaşına kontrollü teknoloji sağlamak, bu teknolojinin Fransa’ya ihracatı olarak kabul edilir.

teknoloji

EAR Bölüm 772’ye göre teknoloji, bir ürünün “geliştirilmesi, üretimi veya kullanımı” için gerekli olan özel bilgilerdir. Bilgi, teknik veri veya teknik yardım şeklini alır. Genel olarak, Kabul Edilen İhracat Kuralı kapsamındaki teknolojiler şunlardır:

Serbest bırakmak

Teknoloji, elektronik ortam veya hatta basit görsel inceleme yoluyla teknik şartnameler, planlar, planlar vb. gibi şekillerde görsel inceleme için yabancı uyrukluların kullanımına sunulduğunda ihracat için serbest bırakılır; teknoloji sözlü olarak değiş tokuş edildiğinde; veya teknoloji, teknoloji hakkında bilgisi olan kişilerin rehberliğinde uygulama veya uygulama yoluyla kullanıma sunulduğunda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Hızlı Büyüyen Ekonomiler ve Başlıca İhracat Pazarları

07 Kasım 2022 14:23, Pazartesi

En Hızlı Büyüyen Ekonomiler ve Başlıca İhracat Pazarları  En Hızlı Büyüyen Ekonomiler ve Başlıca İhracat Pazarları Dünya, küresel bir ekonominin gelişimine doğru ilerliyor. Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerin yükselişi ihracat için yeni pazarlar açmıştır. Bu ülkeler artık gelişmiş ülkelerden işletmeleri çekmek için birbirleriyle rekabet ediyor. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin İhracat Evlerine genişlemesi, dünyanın […]

İhracat Faturası Nasıl Düzenlenir?

15 Ağustos 2022 16:18, Pazartesi

Herkese merhabalar. İhracat yapmayı planlıyorsunuz ama  faturanızı nasıl düzenleyeceğinizi bilmiyor musunuz? Ülkemizin son yıllarda gösterdiği yüksek ihracat başarılarından dolayı özellikle ihracat faturalarının nasıl düzenleneceği ihracat başarısı göstermiş firmalarca  çok sorulan bir soru haline geldi. Peki ihracat faturası düzenlemek zor mu profesyonel bir desteğe ihtiyaç var mı? Öncellikle fatura düzenlemek oldukça kolay bir eylem ve profesyonel […]

Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları

16 Temmuz 2022 10:14, Cumartesi

Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları Büyüklüğü ne olursa olsun, herhangi bir şirket ihracat yapma zorluğunu üstlenebilir. İhracat yapmak için çok sayıda iyi neden vardır: Her şeyden önce, cirosunu artırma, pazarını genişletme veya hızla doygun Belçika pazarının ötesine geçme hedefi. Şirketler daha az rekabetçi pazarları keşfetmek, müşterilerini çeşitlendirmek ve böylece yerel […]

Başarılı İhracatçı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir İhracat Nasıl Yapılır
15 Temmuz 2022 11:50, Cuma

Başarılı İhracatçı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir İhracat Nasıl Yapılır Başarılı İhracatçı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir İhracat Nasıl Yapılır Uluslararası alanda gelişmek için kendinizi iyi hazırlamak için zaman ayırın. Net ve etkili bir strateji elde etmek için projenizin, kaynaklarınızın stokunu alın ve bilgileri alana mümkün olduğunca yakın girin. Yerel ortaklara yaklaşmaktan ve güvenilir rölelere […]

Dijital Pazarlama Nedir?
14 Temmuz 2022 10:29, Perşembe

Dijital Pazarlama Nedir?  Dijital Pazarlama Nedir? Dijital pazarlama, internet, mobil cihazlar, sosyal medya, arama motorları ve diğer dijital iletişim biçimlerini kullanarak potansiyel müşterileriyle bağlantı kurmak için uzmanlığınızı geliştirme sürecidir.  Çevrimiçi pazarlama olarak da adlandırılır, kullanıma hazırdır ve arama sonucu reklamlarını, e-posta reklamlarını ve tanıtılan tweet’leri kapsar – pazarlamayı müşteri geri bildirimleriyle veya bir şirket ile […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum