İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi

Giriş
Güncellenme
İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi

İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi

 

İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi Bir ihracatçı ve/veya ithalatçı olarak, yalnızca belirli şirketler veya bireylerle iş yapmanın risklerini anlamak değil, aynı zamanda bulundukları ülkelerin risklerini değerlendirmek de önemlidir.

İyi (risk perspektifinden) bir ülkedeki sahtekar bir müşteri, hileli (risk perspektifinden) bir ülkedeki iyi bir müşteriden çok daha iyi bir risk değildir.

Tüm ülkeler, oluşturdukları kredi riskine göre sınıflandırılır, dolayısıyla sınıflandırmanın ülke riskini yansıtması amaçlanmıştır.

 

ülke riski, transfer ve konvertibilite riskini (yani, bir işletmenin yerel para birimini yabancı para birimine çevirmesini ve/veya ülke dışında bulunan alacaklılara para transfer etmesini engelleyen bir hükümetin sermaye veya kambiyo kontrolleri dayatması riski) ve mücbir sebep hallerini kapsar ( örneğin savaş, kamulaştırma, devrim, sivil kargaşa, sel, deprem).

Riski Değerlendirmek için Kolay İhracat Verilerini Kullanma

Kolay İhracat, mümkün olan en iyi sınıflandırmaya ulaşmak için hem nicel hem de nitel bir yaklaşımı benimser. Güncel veriler ve geçmiş veriler Kolay İhracat web sitesinde ücretsiz olarak mevcuttur.

Bu verilere dayanarak, kullanıcılar belirli ülkeleri kendi kriterlerine göre gruplayarak kendi ülke risk değerlendirmelerini yapabilirler. Ortak bir yaklaşım, ülkeleri, örneğin Güneydoğu Asya veya ASEAN üye ülkeleri gibi coğrafi konuma göre gruplandırmak tır. Bu gruplandırmalar, ülkenin ekonomik durumunu yansıtacak ve ayrıca belirli alanların risk seviyelerinin ölçülmesine yardımcı olabilecek risk kalıplarını tespit etmelidir.

Bu makalelerde genelleştirilmiş açıklamalar yaparken, belirli coğrafi bölgelerin bazı risk ortak noktalarını paylaşması alışılmadık bir durum değil. Örneğin Afrika’daki birçok ülke Kolay İhracat’a göre yüksek risk kategorisine giriyor. Sonuç olarak, Afrika’da iş yapmanın Asya’nın veya Orta Doğu’nun bazı bölgelerinde iş yapmaktan nispeten daha riskli olması muhtemeldir. Satıcılar ve alıcılar için fikir, bir ülke veya bölge hakkında bir resim çizmektir; Bunu hızlı bir başvuru kılavuzu veya risk yönetimine giden bir kısayol olarak düşünebilirsiniz.

Temel olarak, belirli bir alanın yüksek riskli olduğu biliniyorsa, bu müzakerelere düşük riskli alandaki müzakerelerden farklı yaklaşmalısınız ve iş çözümleriniz de farklı veya seçim açısından daha kısıtlı olabilir. Örneğin, riskli ülkelerde Teslim Edilen Incoterms 2010 (DAT, DAP ve DDP) tercih edilen seçenekler olmayabilir ve daha güvenli ödeme yöntemleri de gerekli olabilir.

Tabii ki, Kolay İhracat verilerinin incelenmesinin bir kısmı, kendi ülke veya ülke gruplandırma sınıflamamıza ulaşmak için tam olarak gerekli olan şeydir.

Diğer veriler gibi Kolay İhracat Verilerinin de iki temel nedenden dolayı analizde yalnızca kısmen yararlı olduğu unutulmamalıdır:

  1. Dünyadaki olaylar, verilerin yayın olabileceğinden daha hızlı değişir. Örneğin, Kolay İhracat Verileri genellikle altı ayda bir güncellenir, ancak olaylar her zaman meydana gelir.

  2. Kolay İhracat Verilerinin yukarıda belirtildiği gibi sınırlamaları vardır. Tek bir veri setine güvenmenin zorluğu, Kıbrıs’taki mevcut kriz tarafından vurgulanmaktadır. Kolay İhracat, AB üyesi oldukları için Kıbrıs için herhangi bir veri rapor etmemektedir, ancak bu, Kıbrıs’ın şu anda oldukça kabul edilebilir bir risk olduğu anlamına gelmez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Hızlı Büyüyen Ekonomiler ve Başlıca İhracat Pazarları

07 Kasım 2022 14:23, Pazartesi

En Hızlı Büyüyen Ekonomiler ve Başlıca İhracat Pazarları  En Hızlı Büyüyen Ekonomiler ve Başlıca İhracat Pazarları Dünya, küresel bir ekonominin gelişimine doğru ilerliyor. Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerin yükselişi ihracat için yeni pazarlar açmıştır. Bu ülkeler artık gelişmiş ülkelerden işletmeleri çekmek için birbirleriyle rekabet ediyor. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin İhracat Evlerine genişlemesi, dünyanın […]

İhracat Faturası Nasıl Düzenlenir?

15 Ağustos 2022 16:18, Pazartesi

Herkese merhabalar. İhracat yapmayı planlıyorsunuz ama  faturanızı nasıl düzenleyeceğinizi bilmiyor musunuz? Ülkemizin son yıllarda gösterdiği yüksek ihracat başarılarından dolayı özellikle ihracat faturalarının nasıl düzenleneceği ihracat başarısı göstermiş firmalarca  çok sorulan bir soru haline geldi. Peki ihracat faturası düzenlemek zor mu profesyonel bir desteğe ihtiyaç var mı? Öncellikle fatura düzenlemek oldukça kolay bir eylem ve profesyonel […]

Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları

16 Temmuz 2022 10:14, Cumartesi

Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları Büyüklüğü ne olursa olsun, herhangi bir şirket ihracat yapma zorluğunu üstlenebilir. İhracat yapmak için çok sayıda iyi neden vardır: Her şeyden önce, cirosunu artırma, pazarını genişletme veya hızla doygun Belçika pazarının ötesine geçme hedefi. Şirketler daha az rekabetçi pazarları keşfetmek, müşterilerini çeşitlendirmek ve böylece yerel […]

Başarılı İhracatçı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir İhracat Nasıl Yapılır
15 Temmuz 2022 11:50, Cuma

Başarılı İhracatçı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir İhracat Nasıl Yapılır Başarılı İhracatçı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir İhracat Nasıl Yapılır Uluslararası alanda gelişmek için kendinizi iyi hazırlamak için zaman ayırın. Net ve etkili bir strateji elde etmek için projenizin, kaynaklarınızın stokunu alın ve bilgileri alana mümkün olduğunca yakın girin. Yerel ortaklara yaklaşmaktan ve güvenilir rölelere […]

Dijital Pazarlama Nedir?
14 Temmuz 2022 10:29, Perşembe

Dijital Pazarlama Nedir?  Dijital Pazarlama Nedir? Dijital pazarlama, internet, mobil cihazlar, sosyal medya, arama motorları ve diğer dijital iletişim biçimlerini kullanarak potansiyel müşterileriyle bağlantı kurmak için uzmanlığınızı geliştirme sürecidir.  Çevrimiçi pazarlama olarak da adlandırılır, kullanıma hazırdır ve arama sonucu reklamlarını, e-posta reklamlarını ve tanıtılan tweet’leri kapsar – pazarlamayı müşteri geri bildirimleriyle veya bir şirket ile […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum