Gümrükleme neden tüm ilginize ihtiyaç duyar?

Giriş
Güncellenme
Gümrükleme neden tüm ilginize ihtiyaç duyar?

Gümrükleme neden tüm ilginize ihtiyaç duyar?

 • Gümrükleme için gerekli belgeler
 • AB’de ihracat ve ithalat için gümrükten çekme gereklilikleri
 • ABD gümrüğünden geçmek için sevkiyat için gerekli sınavlar ve belgeler

İhracat ithalat işi, büyük hayalleri olan küçük veya orta ölçekli bir işletmeye giden doğal bir ilerleme değildir; aynı zamanda yüzlerce işe dikkat gerektiren, bir tanesinde bile bocalamanın size milyonlara mal olabileceği devasa bir girişim.

Açıkçası, ihracat yapan ülke veya bölgeye dayalı olarak politikalarda ve düzenlemelerde bir değişiklik var. Avrupa Birliği durumunda, düzenlemeler AB Gümrük Birliği tarafından uygulanır, kontrol edilir ve yönetilir. 1968’de kurulan bu yönetim organının rolü, ticareti kolaylaştırmak ve Avrupa Birliği’nin ve vatandaşlarının mali çıkarlarını ve güvenliklerini korumaktır. Gümrük makamları, uluslararası ticaretle bağlantılı hemen hemen her alanda AB politikalarını uygulamaktadır. Ayrıca dolandırıcılık, terör ve organize suçlarla mücadelede ön saflarda yer alıyorlar.

Avrupa Birliği pazarına ihraç edilecek mallar için gümrük düzenlemelerinden bahsettiğimiz için, gümrük değerlendirmesi hakkında çalışma bilgisine sahip olmak çok önemlidir. Gümrük Kıymeti, ithal edilmek üzere beyan edilen eşyanın ekonomik değerinin tespitidir. İhraç edilecek malların doğru değerini belirlemek için standart kurallar dizisini anlamak zorunludur.

Çoğu gümrük vergisi ve katma değer vergisi (KDV), ithalat için beyan edilen malların değerinin yüzdesi olarak ifade edilir. Bu nedenle, daha sonra gümrük vergisinin hesaplanmasına hizmet edecek olan eşyanın değerini belirlemek için standart bir dizi kuralın elden çıkarılması gerekmektedir.

Malların değerini doğru bir şekilde değerlendirmeden önce aşağıdaki faktörlerin dikkate alınması gerekir:

 • ekonomik ve ticari politika analizi;
 • ticari politika önlemlerinin uygulanması;
 • ithalat vergilerinin ve vergilerinin uygun şekilde tahsil edilmesi; ve
 • ithalat ve ihracat istatistikleri.

Avrupa Birliğinde Gümrükleme İşlemleri

Devam edecek olursak, aşağıdaki çizim AB’ye mal göndermeye çalışan hem ihracatçılar hem de ithalatçılar tarafından atılması gereken çeşitli adımları vurgulamaktadır:

Eşyanın Gümrük Beyannamesi 

Gümrük beyannamesi, ithal veya ihraç edilen malları listeleyen ve ayrıntılarını veren resmi bir belgedir. Mal beyanı ihracatçının sorumluluğundadır.

Eori numarası 

Ekonomik Operatör Kayıt ve Tanımlama (EORI) numarası, bir AB ülkesindeki bir gümrük idaresi tarafından AB gümrük mevzuatı kapsamındaki faaliyetlerde bulunan tüm ekonomik operatörlere (hem şirketler hem de bireyler) atanan benzersiz bir tanımlayıcıdır. AB dışında yerleşik ithalatçılara, ilk kez sundukları zaman bir EORI atanacaktır:

 • gümrük beyannamesi
 • bir giriş özet beyanı (ENS)
 • bir çıkış özet beyanı (EXS)

Gümrük Borcu 

Yürürlükteki gümrük mevzuatı uyarınca belirli eşyaya uygulanan ithalat veya ihracat vergisi miktarının kişi tarafından ödenmesi yükümlülüğünü ifade eder. Bu nedenle gümrük yükümlülüğü, yalnızca ŞNT’nin söz konusu eşya için bir vergi öngördüğü durumlarda doğabilir.

Geçici depolama 

Birlik gümrük bölgesine getirilen Birlik dışı mallar, geldikleri ve gümrüğe sunulduğu andan itibaren (Birlik Gümrük Kanunu Madde 139 ve 144 – UCC), bir gümrük rejimine tabi tutulana veya yeniden ihraç edilene kadar geçici depodadır.

Piyasa dolaşımı için malların serbest bırakılması 

Bu, AB pazarında satılacak mallar için tüm formalitelerin yerine getirilmesi prosedürünü gerektirir. İthalat gereksinimleri şunları içerir:

 • Geçerli tüm tarife vergileri ve diğer ücretler ödenmiştir.
 • Kotaya tabi mallar için ithalat izin belgeleri sunuldu.
 • Geçerli tüm izinler ve sertifikalar (örneğin, belirli hayvanlar veya hayvansal ürünler için bir veterinerlik sertifikası) sunulmuştur.

ABD’de Gümrük İşlemleri

ABD’deki gümrük işlemleri Avrupa Birliği’nden biraz farklıdır. Deniz, CBP veya ABD Gümrük ve Sınır Koruması yoluyla yapılan sevkiyatlar için yönetim organı, sorunsuz sevkiyat ve ithalatçılar tarafından geri alma için gerekli belgeleri talep eder.

Gönderinin vardığını bildiren belge

Bu belge, alıcı, gönderen, yükün bulunduğu yer iç transit numarası ve Ev ve Ana Konşimento hakkında bilgiler içerir.

Konşimento

Göndericiyi hırsızlık ve dolandırıcılıktan koruyan, gönderici ile taşıyıcı arasında yapılan bir sözleşmedir. Belge, yükün ne olduğunu ve ne kadar taşınması gerektiğini tam olarak açıklar.

Çeki listesi

İhraç edilen etiketli kalemler/mallar hakkında ayrıntılı bir belgedir. Bilgiler, birim sayısını, ağırlığı, CBM’yi ve mal türleri bazında gerekli/zorunlu olan diğer ek paketleme ayrıntılarını içermelidir.

Ticari fatura

CBP’ye ödenen mal maliyeti ve tutar tuhaflıklarının ayrıntılı bir hesabını veren bir belgedir.

Gönderinin güvenlik standartlarını doğrulamak için ABD makamları tarafından da bir dizi inceleme yapılır. Bunlar şunları içerir ;

 • Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) Sınavı (Gıda, kozmetik, tıbbi cihaz vb.)
 • Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) Sınavı
 • Yoğun Muayene (uyuşturucu, uyuşturucu ve silahların tespitini içerir)
 • Röntgen muayenesi olarak da bilinen Vacis Sınavı (Araç ve Kargo Muayenesi)

Kesintisiz bir tedarik zincirini sürdürmek için ülkeler, malların ihracatının ve ithalatının hatasız bir gümrükleme süreci aracılığıyla gerçekleşmesini sağlamak için çevrilmemiş hiçbir taş bırakmazlar. Bu nedenle, yük taşımacılığının yasallığına kefil olmak ve dolayısıyla ithalatçıları ve ihracatçıları yüksek riskli uluslararası ticaret arenasında herhangi bir faul oyununu önlemek için kural ve düzenlemelere uymaya teşvik etmek rolü açısından vazgeçilmezdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İhracat Yapmak İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

16 Şubat 2023 11:33, Perşembe

Bir ülke ürettiği ürünleri başka ülkelere satmak istediğinde, ihracat yapması gerekmektedir. Ancak ihracat yapmak için bazı belgelerin hazırlanması ve gerekliliklerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu belgeler, ihraç ürünün türüne ve ihraç edileceği ülkenin yasal düzenlemelerine göre değişebilir. Bu makalede, ihracat yapmak için genel olarak gereken belgeleri açıklayacağız. İhracat Beyannamesi İhracat yapacak olan firma, öncelikle bir ihracat […]

İhracat-İthalatta Ürün Belgelendirmesi ne kadar önemlidir?

15 Aralık 2022 12:01, Perşembe

İhracat-İthalatta Ürün Belgelendirmesi ne kadar önemlidir? Tüketici ürünlerinde bir gecede ortaya çıkan sembollerin sayısının arttığını hepimiz fark etmişizdir. “Organik”, “adil ticaret”, “gölgede yetiştirilen”, “biyo-bazlı” ve “enerji yıldızı” gibi sloganlar atan etiketler, alışveriş yapanlara daha kaliteli bir ürün satın aldıkları konusunda güvence vermek için oradalar. Ancak tüketiciler gerçekten iddiaları kabul ediyor mu? Kendi ithalat ve ihracat […]

“Daha Ucuz” Aslında Daha Pahalı Olduğunda: Kaçınılması Gereken 5 Ticaret Hatası
14 Aralık 2022 11:15, Çarşamba

“Daha Ucuz” Aslında Daha Pahalı Olduğunda: Kaçınılması Gereken 5 Ticaret Hatası Bir anlaşma gerçek olamayacak kadar iyi göründüğünde hissettiğin duyguyu biliyor musun? Sizi tereddüte düşüren o küçük şüphe dürtüsü? “Altıncı hissinizi” veya sezginizi (iyi bir danışman ekibiyle birlikte) kullanmak, uluslararası ticaretin sularında güvenli bir şekilde gezinmek için kritik bir araçtır. Ancak bazen biraz ekstra kâr […]

Köklerimize Dönmek
13 Aralık 2022 11:59, Salı

Vanilyalı pudingin sıcak sarhoşluğu. Güçlü, biberli bir köriden gelen telaş. Limon otu esansiyel yağı ile temizlemenin uyandırdığı taze, canlandırıcı his. Sıklıkla keyif aldığımız baharatlar, hayatımızı neredeyse unuttuğumuz şekillerde etkiledi. Dünyanın ilk küresel ticareti yapılan ürünü olan baharatlar, MÖ 950 gibi erken bir tarihte, kültürler arasında bir köprü kurmuş, yeni fikirleri ve taze tatları tüm dünyaya taşımıştır. Baharatın tadı, yeniliği […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum