Akreditifin Küçük İşletmeler İçin Avantajları

Giriş
Güncellenme
Akreditifin Küçük İşletmeler İçin Avantajları

Akreditifin Küçük İşletmeler İçin Avantajları hemen hemen tüm işletmeler için ufuktaki en büyük endişe, ödemenin gerçekleşmesi veya sevkiyatın tamamlanmasıdır. Alıcılar avans ödeme kararı verirken dolandırıcılık ve dolandırıcılığa yatkın hissederken, tedarikçiler sevkiyat sonrası ödeme kurtarma işleminin güvensiz bir yer olduğunu düşünüyor.

Sonuç olarak, ileriye dönük anlaşmalar başarısız olur, profesyonel ilişkiler hiçbir zaman sona ermez ve işletmeler gerçek potansiyellerini gerçekleştiremezler.

Uluslararası ticarete girmeyi umut eden MSME’ ler için, ödeme temerrüdü korkusu sadece bir korkudan daha fazlasıdır; özellikle ilk birkaç sevkiyatın başarısı küçük işletmelerin hayatta kalmasını belirlediği için, toparlanmanın çok zor ve bazen imkansız olduğu bir barikattır.

Artık anlaşmaların ilerlemesini sağlayan faktör birinin sözü değil. İşletmeler, kayıpları azaltmanın ve riskleri daha verimli bir şekilde yönetmenin yollarını öğreniyor. Ödeme koşulları söz konusu olduğunda, her iki taraf da yalnızca birkaç güvenilir seçeneğin bulunduğunu hisseder ve bunlar arasında tüm işletmeler için bir numaralı tercih Akreditiftir.

Akreditif, alıcının/ithalatçının bankası tarafından ihracatçının teslim aldığı sevkiyatın ödemesini zamanında ve eksiksiz olarak alacağının teminatı olarak düzenlenen bir belgedir. Bankalar genellikle nakit veya diğer menkul kıymetler karşılığında bir LC ihraç eder.

Öyleyse, Akreditifin risk azaltmayı nasıl sağladığını ve her işletmenin, özellikle de küçük işletmelerin daha hızlı ve daha sağlam büyümesine nasıl yardımcı olduğunu öğrenelim.

Tutarlı sevkiyat ve sipariş karşılama

Sınırlı mali desteğe sahip işletmeler, bir sonraki sipariş karşılamaya yatırım yapmak için daha hızlı ödemeye ihtiyaç duyar ve bir ihracatçının işini büyütmesi için zamanında ödemenin gerçekleştirilmesi hem zorunlu hem de çok önemlidir. Banka güvencesi ile giderlerin karşılanması için kesintisiz nakit akışı, tek bir endişenin senaryodan kaldırılmasıyla kolaylaşıyor.

Özelleştirilebilir LC’ler

Özelleştirilebilir Akreditiflerin çok sayıda versiyonu, hem tedarikçinin hem de alıcının ihtiyaç ve yeteneklerine göre ödemenin serbest bırakılmasını sağlar. Teminat Akreditifinde, ödemenin alıcı tarafından yapılması gereken 30 ila 90 gün arasında değişen bir süre kararlaştırılır. Sight akreditifi, gönderi alıcı/ithalatçı tarafından teslim alınır alınmaz derhal ödeme yapılması gerektiğini belirtir. Bir Yedek LC, bankanın müşterisinin veya alıcısının ödemede temerrüde düşmesi durumunda bankanın ödemenin tüm sorumluluğunu üstleneceğini belirtir.

Azaltılmış Risk ve Ödeme Garantisi

Alıcı ödeme gücünü kanıtlamayı başarmış ve ödeme yapamayacak durumda olsa bile, ödemenin gerçekleştirilmesinde bankanın sağladığı garanti, Akreditifin tüm ihracatçılar ve ithalatçılar için tercih edilen ödeme şekli olmasına yardımcı olur.

Ve hepsinden önemlisi, başarıya giden doğru yolu izlemeyi uman tüm gerçek işletmeler için bir Akreditifi güvence altına almak nispeten daha kolaydır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GÜMRÜK BEYANNAMESİ NEDİR? NASIL DÜZENLENİR

29 Nisan 2023 13:09, Cumartesi

? Gümrük beyannamesi, gümrük işlemlerinde kullanılan en temel belgelerden biridir. İthalat veya ihracat yapan kişilerin, yasalara uygun olarak gümrük işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için görevlendirilmiş olan gümrük müşavirleri tarafından hazırlanır. Gümrük beyannameleri, ülkeler arasındaki ticari faaliyetlerde vergi ödemelerini ve mal hareketlerini düzenlemek amacıyla kullanılır. Gümrük beyannamesinin hazırlanması oldukça önemli bir süreçtir, çünkü yanlış veya eksik bilgi verildiğinde […]

Üreticiler İçin İhracat Departmanının Önemi

27 Nisan 2023 16:17, Perşembe

    Çok yabancı dilli bir şirket yapısına kavuşmak İhracat pazarlarını genişletmek Döviz gelirlerini artırmak Yurtdışında marka bilinirliğini artırmak Yeni yatırımlar yapmak Kur riskinden ve artan maliyetlerden korunmak İhracat pazarlarını çeşitlendirerek olası siyasi dalgalanmalardan korunmak Ürünlerinizin potansiyelini daha iyi kavramak ve ARGE çalışmaları gerçekleştirmek   İhracat ithalat işi kurmak Yurt dışına mal satmak veya yurtdışından […]

İhracat Danışmanlığı ve İhracata Başlangıç

27 Nisan 2023 15:40, Perşembe

  ihracata Başlangıç Danışmanlığı, henüz ihracat yapmamış şirketlerin gelişim alanlarını belirleyerek ihracat kapasitelerini arttırmak ve ihracat yapmalarını sağlamak amacıyla geliştirilmiş 6 aylık bir ihracat danışmanlığı hizmetidir. Firmaların mevcut durumunu analiz edip gelişim alanlarının belirlenmesinden başlayarak Hedef Pazar Tespiti, Yabancı Pazar Analizi, potansiyel müşteriye erişim, ihracat odaklı ve çok dilli kurumsal tanıtım materyallerinin oluşturulması ve Ticaret Bakanlığı İhracat […]

Proforma Fatura Nedir?
27 Nisan 2023 14:45, Perşembe

  Proforma fatura, bir ürün veya hizmetin satışının önceden belirlenmiş bir fiyat karşılığında yapılacağını gösterir. Bu fatura, satıcı tarafından düzenlenir fakat satışın gerçekleşmesi için bir zorunluluk değildir. Proforma fatura, satış gerçekleşmeden önce düzenlenir ve satışın gerçekleşmesine kadar geçerlidir.  Ayrıca proforma fatura, satışın gerçekleşmesinden sonra düzenlenen bir fatura değildir. Bir ürün veya hizmetin fiyatının ne kadar olacağını gösterir ve satış […]

Yurt Dışına Ürün Satmak İçin Kullanılan Platformlar
27 Nisan 2023 12:23, Perşembe

Yurt Dışına Ürün Satmak İçin Kullanılan Platformlar   Yurt dışına satış nasıl yapılır sorusuna yanıt arayan kişilerin satış yapabileceği belirli platformlar bulunmaktadır. Bu platformlar e-ihracat siteleri ve pazaryeri platformlarıdır.   E-ihracat siteleri Amazon Ebay Aliexpress ETSY      Genellikle satış işlemlerinde daha fazla kar elde etmek isteyen satıcılar markalarına ait bir e-ihracat sitesi kurarak satış yapmaya […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İhracat Bizim İşimiz

× İhracat Yapmak İstiyorum